Nagrody dla ludowych demiurgów | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 1 =

Nagrody dla ludowych demiurgów

Podczas 51. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym zakończonego 25 czerwca główną nagrodę - „Basztę” - jury przyznało Kapeli Czesława Kocemby z Łagowa w Łowickiem. Artyści z województwa łódzkiego brali również udział w odbywających się w ramach festiwalu Targach Sztuki Ludowej.
Z tegorocznego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych nagrody przywieźli także:
– Kapela Opocznianka spod Opoczna, Kapela „Tkacze” z Moszczenicy, Zespół Śpiewaczy z Mroczek Małych, Kapela „Napięcie” z Łodzi – II nagroda
– Wanda Majtyka z uczennicami z Ożarowa, Stanisław Madanowski z uczennicą z Łowicza – II nagroda
– Kapela „Bobrowianie” z Rzeczycy – III nagroda
– Zofia Gajda z Aleksandrowa Łódzkiego, Zespół Obrzędowo-Śpiewaczy z Mierzyc, Zespół Śpiewaczy „Ksinzonki” z Łowicza – wyróżnienie

Kazimierzowski Kiermasz gościł między innymi twórców rzeźby ludowej (Henryk Adamczyk, Łęczyca), plastyki papierowej (Alicji Matczak, Głowno), plastyki obrzędowej (Zofia Pacan i Marianna Rzepka, Halina Benderz, Opoczno) i haftu (Anna Staniszewska, Łowicz). 

Targi Sztuki Ludowej w Kazimierzu Dolnym, odbywające się w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, są bodaj największym tego typu wydarzeniem w Polsce. Do udziału w nim zostają zaproszeni jedynie autentyczni twórcy ludowi. Wielką różnorodność prezentowanych dziedzin twórczości ludowej (m.in. rzeźby, haftu, koronki, plastyki papierowej, plastyki obrzędowej) wzbogacają liczne pokazy i warsztaty, dające możliwość poznania wielu technik rękodzielniczych oraz nawiązania bezpośredniego kontaktu z twórcami.

Foto: Andrzej Białkowski

Kategoria

Wiadomości