Nowe życie budynku Bałtyku | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 2 =

Nowe życie budynku Bałtyku

W budynku dawnego kina Bałtyk, przekazanym w darowiźnie Filharmonii Łódzkiej, za 101 milionów zł powstanie Centrum Edukacji Muzycznej Województwa Łódzkiego.
Budowa Centrum Edukacji Muzycznej Województwa Łódzkiego została uznana za jeden z kluczowych projektów regionu, którego finansowanie zostało wynegocjowane z Komisją Europejską w Brukseli. Inwestycję wpisano w wieloletni program finansowania (WPF), a jej całościowy koszt wyceniony został na niemal 101 mln złotych.

Budowa Centrum finansowana będzie z budżetu Unii Europejskiej przy wkładzie własnym zapewnionym przez Województwo Łódzkie. Projekt zakłada m.in. powstanie sali koncertowej średniej wielkości z estradą dla ok. 70 muzyków wyposażoną w profesjonalne nagłośnienie z zachowaną funkcją kinową, która oddzielona będzie od foyer grodziami akustycznymi. Poza tym - separowanych dźwiękowo sal warsztatowych oraz sal do prób sekcyjnych, sklepiku, interaktywnej ekspozycji (jednym z jej bohaterów będzie Artur Rubinstein), kawiarni. 

Centrum będzie miejscem spotkań wszystkich zainteresowanych muzyką oraz szerzej - kulturą. Projekt Centrum zakłada przekształcenie zaplecza technicznego Filharmonii w podwórzec wypełniony zielenią. W foyer przywołany zostanie wygląd fasady dawnego teatru Thalia (potem Bałtyk), który w latach 80. XIX w. pobudował tu Ignacy Vogel jeszcze przed postawieniem Domu Koncertowego, późniejszej Filharmonii.

Przed przystąpieniem do prac budowlano-remontowych zostanie rozpisany konkurs architektoniczny, a prace budowlane rozpoczną się na przełomie 2025 i 2026 roku. Inwestycja oddana zostanie do użytku w połowie 2028 roku.

Inwestycja będzie realizowana m.in. w oparciu o uchwałę Sejmiku Województwa Łódzkiego o przekazaniu w akcie darowizny na cel publiczny Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina budynku dawnego kina Bałtyk.
Filharmonia Łódzka

Kategoria

Wiadomości

Adres

ul. Narutowicza 20/22

Kontakt

tel. 42 664 79 10