Pałac do zwiedzania | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 4 =

Pałac do zwiedzania

Akademia Muzyczna w Łodzi udostępnia wnętrza swojej głównej siedziby – dawnej fabrykanckiej rezydencji Karola Poznańskiego przy ul. Gdańskiej – dla zwiedzających. Pałac może się zatem znaleźć w programie wakacyjnych wycieczek po Łodzi. To świetna okazja do poznania dziedzictwa kulturalnego miasta, zwłaszcza jego industrialnej przeszłości, oraz zobaczenia na żywo perły łódzkiej architektury.
Dodatkową atrakcję stanowi fakt, że pałac zagrał w wielu serialach i filmach (w tym w „Ziemi obiecanej”). Trafił więc w tym roku do grona miejsc składających się na Szlak Miasta Filmowego UNESCO. Oprowadzanie obejmuje wstęp do najbardziej reprezentacyjnych wnętrz, m.in. sali balowej, ogrodu zimowego, jadalni paradnych, klatki schodowej z oryginalnym witrażem oraz sali bilardowej z palarnią. Udział w wycieczce jest możliwy tylko po wcześniejszym zgłoszeniu. Koszt wstępu to 15 zł.

Pałac wybudowany według projektu Adolfa Zelingsona w latach 1904-08 ma charakter eklektyczny: łączy  dominujące w jej architekturze elementy włoskiego renesansu i baroku z motywami secesyjnymi. Został zaprojektowany jako budynek jednopiętrowy, z wysokimi suterenami i mieszkalnym poddaszem. Składa się z dwóch skrzydeł bocznych i części frontowej, w której na obu kondygnacjach znajdowały się pomieszczenia reprezentacyjne: salony i jadalnie (dziś sale koncertowe i wykładowe), przeszklone halle, gabinety, buduary, pokój bilardowy. Na piętrze usytuowany został ogród zimowy przykryty efektownym szklanym dachem, widocznym od strony ogrodu zewnętrznego. Pełne przepychu wnętrza zachowały do dziś wiele ze swej świetności: boazerie z różnogatunkowego drewna, stiukowe sufity, sztukatorskie dekoracje, witraże, marmurowe kominki, żyrandole. Uwagę przyciąga też wewnętrzna klatka schodowa wyłożona ciemnym marmurem z wachlarzowymi schodami z kutą balustradą. Klatkę zdobi piękny witraż z warsztatu mistrza Richarda Schleina z Żytawy.

Udział w dwugodzinnej wycieczce z komentarzem prowadzonej przez pracowników Biura Promocji Akademii Muzycznej wymaga wcześniejszego zgłoszenia (samodzielne zwiedzanie nie jest możliwe). Zapisy odbywają się drogą telefoniczną – 42 66 21 645 (od poniedziałku do piątku w godzinach 9-14) lub mailową – promocja@amuz.lodz.pl. Liczba miejsc jest ograniczona. Kwotę za wstęp – 15 złotych – należy opłacić gotówką u osoby prowadzącej. Organizatorzy proszą o przybycie na kwadrans przed rozpoczęciem wycieczki. Miejscem zbiórki jest wejście na parking od alei 1 Maja 6.

Wycieczki będą odbywały się o godzinie 11 w następujących terminach:
• 11 lipca (poniedziałek), 22 lipca (piątek), 25 lipca (poniedziałek)
oraz
• 5 sierpnia (piątek), 8 sierpnia (poniedziałek), 19 sierpnia (piątek), 22 sierpnia  (poniedziałek) i 29 sierpnia (poniedziałek).

Fot. Dariusz Kulesza / Akademia Muzyczna w Łodzi
Akademia Muzyczna w Łodzi

Kategoria

Wiadomości

Adres

ul. Gdańska 32