Pieniądze na kulturę | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 1 =

Pieniądze na kulturę

Potańcówka w MSK, fot. materiały prasowe

Dziesięć łódzkich instytucji kultury otrzymało ministerialne środki finansowe na rozwój projektów kulturalnych i festiwali, zwiększanie dostępności czy publikacje, takie jak "Tygiel Kultury". Łodzianie mogą się spodziewać także premier teatralnych i wydarzeń artystycznych adresowanych do młodzieży. Łączna kwota, którą będą dysponować instytucje, przy zabezpieczeniu wkładu własnego miasta, wynosi ponad 2 mln zł.
Centrum Dialogu im. Marka Edelmana: ponad 1 mln 200 tys. zł
Większość pieniędzy, które otrzyma Centrum pozwoli rozwinąć scenę teatralną i muzyczną Festiwalu Wielu Kultur 2024. Są to także środki, które zostaną przeznaczone na wydarzenia artystyczne adresowane do dzieci i młodzieży. Niemal 258 tys. zł wzbogaci budżet obchodów 80. Rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto z programu „Miejsca pamięci i trwałe upamiętnienia w kraju”, a 100 tys. z programu „Niepodległa” pozwoli na przypomnienie dzieł wybitnego, ale niedocenionego, grafika i karykaturzysty, Artura Szyka. 

Miejska Strefa Kultury: 156 tys. zł i 200 tys. euro projekty międzynarodowe
MSK uruchomi nowy program rozwijający dostępność pt. „Od placu Wolności do Niepodległości” finansowany z programu „Niepodległa” oraz  zrealizuje „Reportaże z podwórek” inspirowane Wańkowiczem z programu Edukacja Kulturalna. Odbędą się także profesjonalne warsztaty taneczne i potańcówki z muzyką na żywo finansowane przez Fundację Orlen. Ponadto do końca 2024 roku MSK będzie realizować aż 16 międzynarodowych projektów na łączną kwotę ponad 200 000 euro, w ramach których prowadzone będą działania, które doprowadzą do wymiany doświadczeń między MSK, a przedstawicielami poszczególnych organizacji partnerskich z zakresu tworzenia innowacyjnej oferty kulturalnej, a także takiej mającej na celu aktywizację młodzieży i wsparcie rozwoju młodych ludzi.

Fabryka Sztuki: ponad 257 tys. zł
Dzięki uzyskanemu dofinansowaniu Fabryka Sztuki poprowadzi „Twórcze Warsztaty”.  W tym roku odbędzie się także Festiwal Książki Obrazkowej  „Kropka + Kreska”, gromadzący nie tylko wydawnictwa dla dzieci, ale przede wszystkim najmłodszych odbiorców.
W planach organizatorów są m.in. wystawy, koncerty i spotkania z pisarzami.

Dom Literatury: 37 600 zł na "Tygiel Kultury"
Ten periodyk, który ukazuje się od 1996 roku i porusza tematy z zakresu literatury, teatru, komiksu czy historii, będzie wydawany dzięki wsparciu w wersji papierowej i elektronicznej.

Teatry: premiery, festiwal i działania edukacyjne
Teatr Pinokio ma zagwarantowane wsparcie finansowe niemal 300 tys. zł na rozwój projektu „Kultura wrażliwa”, w ramach którego powstanie najnowocześniejszy pod kątem dostępności łódzki spektakl pt. „Brzydkie kaczątko”. Jego premiera została zaplanowana w połowie listopada. Z kolei Teatr Nowy zorganizuje w październiku pierwszą edycję Festiwalu Teatru Niezbędnego, a dofinansowanie premiery „Tajemniczego ogrodu” pozwoli także na wzbogacenie wydarzenia szeregiem działań edukacyjnych adresowanych do dzieci z zakresu ekologii i uważności.  Teatr Powszechny już zaplanował kolejne dwie tegoroczne premiery dla osób niewidomych i słabo widzących, a Teatr Arlekin wraz z Fundacją Iskierka przygotował spektakl „O! Choroba”, który porusza temat dziecięcych chorób onkologicznych.

Koncerty w muzeum i działania Biblioteki Miejskiej
W 2024 roku Muzeum Miasta Łodzi zaprosi melomanów na „Barokowe miraże”, czyli koncerty muzyki barokowej, a Biblioteka Miejska w Łodzi ma w planach organizację wydarzeń pod hasłem „Ludowe podwórka z przytupem”.


Kategoria

Wiadomości