Pożegnanie Stanisława Śliskowskiego | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 5 =

Pożegnanie Stanisława Śliskowskiego

2 lutego na cmentarzu katolickim na Dołach o godz. 12.30 odbędzie się pogrzeb Stanisława Śliskowskiego, autora zdjęć do filmów dokumentalnych, animowanych i fabularnych, związanego z Wytwórnią Filmów Oświatowych w Łodzi.
W grudniu 2019 r. świętował 70-lecie Wytwórni Filmów Oświatowych, w której spędził większą część zawodowego życia. Odznaczono go Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Stanisław Śliskowski razem z grupą twórców doczekał się takiego podziękowania za współtworzenie polskiej kinematografii. I Łodzi filmowej. Bo, niezależnie od jej aktualnej kondycji, przeszłość wspominamy z dumą jako zjawisko budujące wizerunek miasta. W dużej mierze właśnie dzięki Stanisławowi Śliskowskiemu, urodzonemu tu w 1935 roku. 

Jest autorem zdjęć do około 140 filmów. Współpracował przede wszystkim z dokumentalistami: Andrzejem Papuzińskim, Zygmuntem Skoniecznym, Maciejem Drygasem, Jadwigą Żukowską. Stanisław Śliskowski był jednym z założycieli Stowarzyszenia Filmowców Polskich, niedawnym (2018) laureatem nagrody Stowarzyszenia za całokształt pracy artystycznej oraz członkiem Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych. Zmarł nagle 15 stycznia 2021 w Łodzi, w wieku 85 lat. Dołączył do swoich filmowych mistrzów, przyjaciół, miłości.

Wspomnienie o Stanisławie Śliskowskim w marcowym numerze „Kalejdoskopu”.

Fot. Tomasz Komorowski

Kategoria

Wiadomości