Przeciw łączeniu domów kultury | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 9 =

Przeciw łączeniu domów kultury

Henryk Zasławski, fot. www.gorna.pl

Grupa Literacka “Centauro” działająca przy Ośrodku Kultury “Górna” w Łodzi przesłała do mediów oświadczenie w sprawie zamiaru połączenia łódzkich domów kultury w jedną instytucję.
Oświadczenie.

Prawie od początku istnienia grupy jesteśmy związani z Ośrodkiem Kultury “Górna” i właśnie powinniśmy obchodzić czterdziestolecie istnienia Grupy, choć czas nam nie sprzyja (pandemia).

Chcemy wyrazić swoje stanowisko w sprawie łączenia łódzkich ośrodków kultury w jedną instytucję. Obawiamy się, że pod jedną dyrekcją siłą rzeczy dojdzie do sztampowego powielania jednego modelu kultury niezależnie od intencji.

Uważamy, że każdy Ośrodek ma swoją własną specyfikę i powinien zachować swoją autonomię. Podejrzewamy, że chodzi tu o zmniejszenie kosztów utrzymania. Z ekonomicznego punktu widzenia wydatkowane fundusze można zmniejszyć w inny sposób np. zmieniając odpowiednio wewnętrzną strukturę zatrudnienia i motywując Ośrodki Kultury do oszczędności. Przecież te ośrodki są podległe Wydziałowi Kultury Urzędu Miasta Łodzi, który posiada bardzo duży wpływ na Ich pracę.

Mamy więc prawo sądzić, że Wydział Kultury UMŁ nie przewidział pewnych problemów (być może w części związanych z koronawirusem) i stąd ten pomysł łączenia. Jednak tak zwane kombinaty w kulturze nie sprawdzają się, a dozór ekonomiczny zniszczy indywidualny dozór merytoryczny wynikający z wieloletnich doświadczeń i osiągnięć konkretnych placówek.

Po co więc ingerować w coś, co dobrze funkcjonuje. Może należy poszukać innych motywacji, aby Ośrodki Kultury jeszcze lepiej funkcjonowały oraz nie były zbytnim obciążeniem dla Miasta.

Mimo naszej dużej niezależności w pełni popieramy dotychczasową działalność Ośrodka Kultury “Górna”, który pomimo odmłodzenia kadry utrzymuje właściwą jakość działań i sprawdza się organizacyjnie w dość skomplikowanej obecnie sytuacji. Martwimy się, że proponowane zmiany de iure  doprowadzą de facto do zaniku specyfiki każdego z Ośrodków, a wcześniej czy później do ich atrofii.

Pandemia sprawia nam różne problemy, ale zbieramy podpisy członków i sympatyków Grupy popierających niniejsze Oświadczenie.

 
Andrzej Krzysztof Dan                        Henryk Zasławski
(wieloletni członek Grupy)                  (założyciel Grupy Centauro)


Łódź, 12 października 2020

Kategoria

Wiadomości