Spowiedź wydawcy: Klasyfikacja autorów niszowych (cz. 4) | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 6 =

Spowiedź wydawcy: Klasyfikacja autorów niszowych (cz. 4)

Fot. gustavorezende / pixabay

FELIETON. Przy wydawaniu książek najistotniejsi są autorzy. Dobrze jest rozpoznać, z jakim autorem będzie miało się do czynienia, by wiedzieć, co można osiągnąć wspólnymi lub indywidualnymi siłami lub słabościami. Pisze Rafał Gawin.
Książka niszowa, a zwłaszcza poetycka, bez udziału autora nie istnieje. I mówię tu o szerszej partycypacji niż napisanie wierszy.
Wyodrębniłem podstawowe „typy”. Podaję je w kolejności przyczynowo-skutkowej, którą proszę potraktować jako niezobowiązującą.

Autor spełniający się – najrzadszy typ. Prawdziwy skarb. Nie przeszkadza, a pomaga. Wydaje książkę razem z tobą, a potem ją promuje. O nic go nie prosisz. Ma wiele dojść i właśnie pozbył się ostatnich kompleksów. Prawdopodobnie jest sobą bardziej niż ty, gdy pozostałe typy zniechęciły cię do dalszej pracy za jeden uśmiech i uścisk dłoni. Ale te ostatnie formy zapłaty otrzymujesz właśnie od niego, dlatego – niezależnie od orientacji w literaturze – wyznajesz mu miłość, choćby w czarnych myślach.

Autor niespełniony – 99,99 procent ogółu autorów i ludzi, z którymi pracujesz. Prawdopodobnie sam się do nich zaliczasz, nawet jeśli (jeszcze) nie piszesz. Mają różne strategie przetrwania: są albo zimni („a w d… mam nagrody, nominacje i recenzje; to przecież klika, kolesie smarują wazeliną kolesi”), albo gorący („ja cię sunę, oni naprawdę nie rozumieją poezji, znowu nominowali tę abnegatkę; a o tamtym ignorancie piszą elaboraty pełne peanów; idę się zastrzelić”). Każda książka jest ich ostatnią, ponieważ „nie ma sensu pisać” albo „przerzucą się na prozę”. Zmanierowani podczas wieczorów autorskich, a w kuluarach skorzy do przepijania niskich honorariów (o ile w ogóle je otrzymali) i zadym (zwykle wyzywają się od grafomanów i szarpią za swetry i golfy). [...]

Rafał Gawin

- -

Cały felieton do przeczytania w "Kalejdoskopie" 01/20. Do kupienia w Łódzkim Domu Kultury, punktach Ruchu S.A., Kolportera, Garmond-Press w salonach empik i łódzkiej Księgarni Ossolineum (Piotrkowska 181). A także w prenumeracie (w opcji darmowa dostawa do wybranego kiosku Ruchu): TUTAJ

Możecie też słuchać naszych najlepszych tekstów w interpretacjach aktorów scen łódzkich, z Łodzią i regionem związanych na platformie "Kalejdoskop NaGłos": TUTAJ

Kategoria

Wiadomości
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.