Wiele zamiast czterech | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 1 =

Wiele zamiast czterech

Nie będzie Festiwalu Łódź Czterech Kultur. Odsłona festiwalu pod nową nazwą - Festiwal Wielu Kultur - nastąpi w październiku, a nie, jak dotychczas, we wrześniu. O zmianę terminu postulowali studenci łódzkich uczelni, a zmiana nazwy to znak czasów. 23. edycję zainauguruje koncert World Orchestra. Grzech Piotrowski. Jest to międzynarodowy projekt muzyczny, będący zderzeniem muzyki świata z orkiestrą symfoniczną, jazzem, folklorem i muzyką filmową.

Wydarzenie Festiwal Dialogu Czterech Kultur odbywało się w latach 2002 – 2009. Inicjatorem był łódzki adwokat Witold Knychalski. Pierwsza nazwa festiwalu w sposób oczywisty odnosiła się do kultur narodów, które wywarły niebagatelny wpływ na rozwój i historię Łodzi: niemieckiej, żydowskiej, polskiej i rosyjskiej. Następnie festiwal funkcjonował pod nazwą Festiwal Łódź Czterech Kultur, a od tegorocznej edycji będzie to już Festiwal Wielu Kultur.

Dziś narodowościowa tkanka Łodzi składa się z przedstawicieli innych nacji, którzy osiedlają się w mieście, ale tożsamości kulturalnej nie można już łączyć tylko z przynależnością etniczną, narodową lub wspólnoty religijnej. Oprócz współistnienia i przenikania się kultur narodowych koegzystują kultura romska, queerowa, feministyczna, ludowa ekologiczna, dzieci i młodzieży, osób z niepełnosprawnościami. Z myślą o tych ostatnich organizator festiwalu - Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi przewiduje powiększanie spektrum udostępniania wydarzeń festiwalowych.

- Chcemy, by festiwal był lustrem, w którym ta nowa Łódź może się przejrzeć. Zarazem pragniemy, by przyczyniał się do jej dalszej zmiany, przekształcania w miasto przyszłości - wrażliwe, otwarte na różne społeczności, szanujące odmienne doświadczenia i tożsamości, budowane na dialogu, empatii i trosce o każde istnienie - mówi Joanna Podolska-Płocka, dyrektorka Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. - Proponując nową nazwę Festiwal Łódź Wielu Kultur jesteśmy przekonani, że mamy obowiązek podążania za zmianami, jakie zachodzą w kulturowym krajobrazie Łodzi, a także we współczesnym rozumieniu i doświadczaniu kultury.

Jak co roku festiwal będzie miejscem spotkania i współpracy artystów reprezentujących szeroki zakres twórczych dyscyplin: od teatru, performensu, filmu, literatury, poprzez muzykę, sztuki wizualne, aż po różne inne formy artystycznej aktywności. Będzie to okazja do spotkania twórców cieszących się międzynarodowym uznaniem, jak i osób ważnych ze względu na swoją działalność na rzecz łódzkiej społeczności. 

Festiwalu Łódź Wielu Kultur rozpocznie się 4 października w Klubie Wytwórnia koncertem „WE" World Orchestra. Grzech Piotrowski. Jest to międzynarodowy projekt muzyczny, będący zderzeniem muzyki świata z orkiestrą symfoniczną, jazzem, folklorem i muzyką filmową. Orkiestrę, której pomysłodawcą i liderem jest Grzech Piotrowski, tworzy kilkadziesiąt osób różnych narodowości, często wirtuozów nietypowych instrumentów.

Projekt „WE", który powstaje specjalnie na Festiwal ma być silnym głosem artystek i artystów z całego globu niosących przesłanie pokoju ponad podziałami.
- Przesłaniem tego koncertu będzie „Pokój” bo on jest najważniejszy. Bo cóż nam po zdrowiu, jeśli nie będzie pokoju – refleksyjnie mówi Grzech Piotrowski.

W koncercie „WE” publiczność zobaczy i usłyszy kilkudziesięciu światowej sławy muzyków reprezentujących wiele kultur (również z regionów objętych konfliktami i działaniami wojennymi), m.in. z Norwegii, Węgier, Polski, Brazylii, Niemiec, Palestyny, Izraela, Ukrainy, Kuwejtu i Czech.

Bilety w przedsprzedaży można kupić do 5 maja 2024 tutaj.

Więcej o World Orchestra. Grzech Piotrowski można znaleźć na stronie:https://www.worldorchestra.com/

Festiwal Łódź Wielu Kultur jest współfinansowany z dotacji Miasta Łodzi oraz dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i dotacji Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu.

Bogumił Makowski

Kategoria

Wiadomości