Z Brna do Łodzi i z powrotem | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 5 =

Z Brna do Łodzi i z powrotem

Z archiwum Kateřiny Minařikovej

Kateřina Minařiková niedawno została kierowniczką działu edukacji Morawskiej Galerii w czeskim Brnie – poważnej, pięciooddziałowej instytucji prezentującej i design, i sztukę dawną, i sztukę współczesną. Sztuki edukowania kulturowego Kateřina uczyła się m.in. w Muzeum Sztuki w Łodzi. Półroczny staż odbyła tu w 2016 r. jako studentka zarządzania kulturą, związana już z brneńską galerią, która współpracowała wtedy z Muzeum Sztuki przy organizacji łódzkiej wystawy prac Jána Mančuški.
Dział edukacji MSŁ, kierowany przez Leszka Karczewskiego, jest znany z niesztampowych działań z dziećmi i dorosłymi, zatem Kateřina mogła uczestniczyć m.in. w programie dla czeczeńskich uchodźców z ośrodka w Grotnikach. Dziś Kateřina dobrze rozumie polski i stara się mówić w tym języku, ale na początku miała trudności. – Dzieci patrzyły na mnie jak na ufoludka.

Jednak w pracy z niemowlętami bariera językowa nie była problemem. W innych działaniach przydała jej się znajomość angielskiego. Czego nauczyła się w Muzeum Sztuki? – Inspirujące było nastawienie muzeum na doświadczanie, działanie. Podobało mi się powiązanie sztuki z codziennością, wykorzystywanie do działań edukacyjnych materiałów nieartystycznych: kaszy, mąki. Zyskałam nowe narzędzia. Dzięki telewizyjnemu programowi dla dzieci „Kulturanek” dowiedziałam się, jak mówić o abstrakcji prostym językiem. W Czechach nie mamy takiego formatu, to była dla mnie nowość – mówi.
Ta międzynarodowa przyjaźń przekłada się na stałe kontakty. Spotykamy się na początku kwietnia w Muzeum Sztuki ms1, bo Kateřina dość często tu bywa.


Cały artykuł można przeczytać w majowym „Kalejdoskopie" – do kupienia w Łódzkim Domu Kultury, punktach Ruchu S.A., Kolportera, Garmond-Press i salonach empik. A także w prenumeracie (w opcji darmowa dostawa do wybranego kiosku Ruchu):
https://prenumerata.ruch.com.pl/prenumerata-kalejdoskop-magazyn-kulturalny-lodzi-i-wojewodztwa-lodzkiego?fbclid=IwAR0CJwQi1fl7y-1av7GdZlwB82ZmKdxZmMSef9uNO1G6RKt-b4HEX_KIB8o


Możecie też słuchać naszych najlepszych tekstów w interpretacjach aktorów scen łódzkich, z Łodzią i regionem związanych na platformie "Kalejdoskop NaGłos":
https://soundcloud.com/user-673739052

Kategoria

Wiadomości
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.