Zamek będzie jak nowy | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 3 =

Zamek będzie jak nowy

Wkrótce wyremontowany zostanie Zamek Królewski w Piotrkowie Trybunalskim, przebudowanych też będzie kilka ulic. Są pieniądze na realizację drugiego etapu projektu „Trakt Wielu Kultur”.
Wkrótce wyremontowany zostanie Zamek Królewski w Piotrkowie Trybunalskim, przebudowanych też będzie kilka ulic. Prezydent miasta Krzysztof Chojniak oraz marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień podpisali umowę o dofinansowaniu drugiego etapu projektu „Trakt Wielu Kultur”. Realizacja ma kosztować 23 mln zł (w tym ok. 17 mln zł z Unii Europejskiej; wkład miasta to ok. 5,9 mln zł).
W pierwszym etapie projektu, który ma pobudzić życie kulturalne i gospodarcze miasta oraz zwabić turystów, przeprowadzono już gruntowne remonty i modernizacje, które pozwoliły wyeksponować część zabytków Piotrkowa.
„Trakt” ma niemal 1,3 kilometra i uwypukla nie tylko zabytki, ale też miejsca kojarzone z wielokulturową przeszłością. Zaczyna się od dworca kolejowego, obok którego znajduje się odnowiona XX-wieczna wieża ciśnień. Dalej szlak biegnie ulicą Słowackiego, łączącą starą i nową część Piotrkowa. Idąc tą ulicą, można oglądać m.in. cerkiew, gmach sądu i dwa kościoły. Na placu Kościuszki zachował się fragment murów obronnych z przełomu XIV i XV wieku; ulicą Sieradzką dochodzi się do Rynku Trybunalskiego. Z rynku trakt poprowadzony został ulicą Zamkową obok zamku Zygmunta Starego, w którym odbywały się Trybunały Koronne. Trasa kończy się na ulicy Jerozolimskiej, przy budynku Wielkiej Synagogi, w którym teraz mieści się biblioteka.
W pierwszym etapie projektu wyremontowano m.in. wieżę ciśnień, synagogę, a także ulice, m.in. Dąbrowskiego, Zamkową i Słowackiego. Kosztowało to 22,5 mln zł (z tego 16,3 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013).
Drugi etap zakłada m.in. remont Zamku Królewskiego (jest tam muzeum), budynku I LO przy al. Kopernika oraz budynku Ośrodka Działań Artystycznych przy ul. Sieradzkiej. Przebudowane zostaną także kolejne ulice: Rycerska, Rwańska i POW.  
Piotrków Trybunalski, różne miejsca

Adres

Piotrków Trybunalski, różne miejsca