Zmarł Michał Szewczyk | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 8 =

Zmarł Michał Szewczyk

W Alei Gwiazd na Piotrkowskiej

W wieku 86 lat 8 lutego zmarł aktor Teatru Powszechnego Michał Szewczyk, który wystąpił w kilkudziesięciu filmach i serialach. Z Powszechnym był związany od 1958 roku. 
W październiku 2020 r. z okazji 75-lecia Teatru Powszechnego w Łódzkiej Alei Gwiazd na Piotrkowskiej została odsłonięta gwiazda Michała Szewczyka, nieco później został on odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Polskiej Gloria Artis.

Michał Szewczyk urodził się 29 lipca 1934 r. w Łodzi. Był absolwentem łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej.

Wystąpił m.in. w: "Królu Maciusiu I" Wandy Jakubowskiej, "Eroice" Munka, "Pan Anatol szuka miliona" Rybkowskiego, "Historii żółtej ciżemki" Sylwestra Chęcińskiego, "O dwóch takich co ukradli księżyc" Jana Batorego, "Prawo i pięść" w reżyserii Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego oraz w "Stawce większej niż życie", "Domu", "Klanie", "Na Wspólnej", "Komisarzu Alexie" i "Na dobre i na złe".

W Powszechnym stworzył ponad 125 ról, m.in.: w "My Fair Lady", "Bereziakach" i "Boso, ale w ostrogach" w reżyserii Romana Sykały, "Klubie Pickwicka" Jana Bratkowskiego,"Matce Courage" Jerzego Hoffmanna, "Szwejku" Janusza Zaorskiego, "Słoniu" Andrzeja Kondratiuka, "Igraszkach z diabłem" Józefa Grudy, "Śpiewniku domowym" Adama Hanuszkiewicza, "Damach i huzarach" Agnieszki Glińskiej.

Wystąpił również w kilkunastu spektaklach Teatru Telewizji, słuchowiskach Teatru Polskiego Radia oraz użyczył głosu kilku postaciom filmowych. Przez wiele lat pracował również jako wykładowca akademicki.

Kategoria

Wiadomości