Zmarł Tadeusz Wijata | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 9 =

Zmarł Tadeusz Wijata

25 czerwca odszedł Tadeusz Wijata – miłośnik kina, wieloletni dyrektor oddziału Filmoteki Narodowej w Łodzi, zapalony fotograf. Pogrzeb odbędzie się w czwartek 1 lipca o godzinie 13.30 na cmentarzu pw. Św. Antoniego na Mani, ul. Solec 11.
Był absolwentem Technikum Mechanicznego nr 4 w Łodzi oraz absolwentem filmoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. W latach 90. XX wieku kierował kinem Łódzkiego Domu Kultury. Organizował łódzkie premiery polskich filmów. W tamtym czasie stworzył Forum „Wokół Kina” - cykliczne ogólnopolskie spotkanie kiniarzy i dystrybutorów filmowych. Był pierwszym prezesem Stowarzyszenia Kina Polskie. Od 2000 roku kierował łódzkim oddziałem Filmoteki Narodowej.

Fotografował od 1978 roku. Od 1998 roku był członkiem Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego, w którym od 2000 do 2006 roku pełnił funkcję wiceprezesa zarządu. Tadeusz Wijata był autorem i współautorem wielu wystaw fotograficznych – indywidualnych, zbiorowych, poplenerowych oraz pokonkursowych. Prezentował swoje prace również za granicą – m.in. w Belgii, Czechach, Hiszpanii, Rumunii i na Węgrzech. W 2004 roku został przyjęty w poczet członków Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców. Aktywnie uczestniczył w spotkaniach autorskich oraz prezentacjach swoich fotografii. Uczestniczył w pracach jury w ogólnopolskich konkursach fotograficznych.

Kategoria

Wiadomości