Muzyka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Za swoją muzykę był trzykrotnie nagradzany Oscarem. Zdobył też cztery Złote Globy, cztery Grammy i ponad sto złotych i platynowych płyt. Giorgio Moroder, współtwórca stylu disco, gigant muzyki tanecznej, będzie gwiazdą dziesiątej edycji Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit odbywającego się w dniach 25-28 października w Łodzi.
„Pogodne wiecory/ Nasego poznanio/ Cy widzis cy widzis/ Marysiu kochano…” – śpiewają gwarą łowicką Ksinzoki, czyli zespół śpiewaczy z Łowicza. Ubrani w kolorowe wełniaki, bielonki, pomarańczowe, pasiaste spodnie prezentują się na scenie jak wiele zespołów folklorystycznych z tego regionu, ale jako jedni z nielicznych śpiewają po „ksinzacku” i dbają o autentyczność, czystość przekazu łowickiej gwary.
To trzecia płyta, którą w ciągu mniej więcej roku wydaje Maciej Tubis. Poprzedziły ją „The Truth” Tubis Trio oraz „Lunatyk”, nagrana w duecie z perkusistą i wokalistą Radosławem Bolewskim. Każda z nich jest nieco inna. Łączy je twórczy i wykonawczy temperament Tubisa, różni – podejście do materii muzycznej, jakby za każdym razem co innego pianistę interesowało.
– Nowe technologie zabijają to, na czym polegało radio – żywy kontakt z człowiekiem, emocjonalne i szczere relacje. Gdy słyszę, że teraz audycje nagrywane są w domu, przesyłane mailem do rozgłośni, a ktoś robi program i nie ma kontaktu z artystą – to jest dla mnie nie do zaakceptowania – mówi MAREK WIERNIK, dziennikarz, krytyk muzyczny, prezenter radiowy i telewizyjny, organizator koncertów rockowych, przez niemal 40 lat związany z Polskim Radiem, „Trójką” oraz „Radiem dla Ciebie”.
Podczas Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit obok koncertów gwiazd zaplanowano cykl wykładów, ćwiczeń i prezentacji sprzętu służącego do realizacji nagrań i pracy z dźwiękiem. Eksperci opowiedzą i pokażą, jak nagrywać muzykę, na czym polega miksowanie utworu i co to jest mastering.
– Trzeba cierpliwie robić swoje, a sukces sam przyjdzie – takie przesłanie do młodych muzyków kierują PIOTR ŻACZEK (bas) i ROBERT LUTY (perkusja), członkowie zespołu Poluzjanci, muzycy sesyjni współpracujący z czołówką polskich gwiazd muzyki rozrywkowej i jazzowej – Kayah, Edytą Górniak, Natalią Kulkulską, Ewą Bem, Moniką Brodką, Krzesimirem Dębskim, Krzysztofem Krawczykiem i wielu innymi. Prowadzili warsztaty podczas ostatniej edycji festiwalu Rockowanie „Gramy Brylewskiego” w Łódzkim Domu Kultury.
W sobotę 29 września 2018 r. zmarł nagle maestro Jan Kondratowicz. Był absolwentem Wydziału Wychowania Muzycznego PWSM w Łodzi, dyrektorem artystycznym łódzkiego oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, jurorem licznych konkursów i festiwali w makroregionie łódzkim. Współtworzył Międzynarodowy Festiwal Chóralny „Cantio Lodziensis” w Łodzi.
– Głos jest instrumentem, takim jak skrzypce czy wiolonczela, warto nauczyć się go „rozgrzewać”, ćwiczyć tak, aby się jak najmniej męczył – mówi HANIA STACH, piosenkarka, która prowadziła warsztaty wokalne w Łódzkim Domu Kultury.
Zespół Mexyk z Łodzi zajął pierwsze miejsce w kolejnej edycji festiwalu Rockowanie „Gramy Brylewskiego” w Łódzkim Domu Kultury. Jury pod przewodnictwem Zbigniewa Hołdysa najwyżej oceniło ich wykonanie utworów „Centrala” i „To co czujesz” zespołu Brygada Kryzys. W nagrodę otrzymali 3 tys. zł.
Wystarczy, że jeden gitarzysta zobaczy drugiego i już coś w obu iskrzy. Jeden zespół usłyszy drugi i bierze go nerwica, że sam na takie granie nie wpadł. To są bezcenne doświadczenia. Ale sama nagroda niewiele znaczy, jeśli się potem nie pojedzie na duży festiwal i nie porwie tłumu – mówił Zbigniew Hołdys podczas majowego finału festiwalu Rockowanie, a we wrześniu artysta ponownie przyjechał do Łodzi.