Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
PODSUMOWANIE. Po pierwszej łódzkiej edycji festiwalu Transatlantyk pojawiły się, także z ust oficjeli, wątpliwości, co tegorocznej. Pojawiało się pytanie o obecność imprezy w Łodzi i o jej przyszłość. I co? Transatlantyk najpewniej popłynie dalej i w Łodzi na razie zostanie. Czy między galą otwarcia a galą zamknięcia można doszukać się tożsamościowej jego przemiany? Pisze - Łukasz Kaczyński.
Pierwsza od wielu lat zmiana terminu z października na wrzesień i gala wręczenia nowej nagrody kulturalnej - to nowości tegorocznego 28. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Stała pozostaje plejada gwiazd, twórców sztuki komiksu. Na liście gości są min. Jim Lee – amerykański twórca komiksów superbohaterskich z wydawnictwa DC Comics, Achdé – kontynuator  serii „Lucky Luke” oraz Grzegorz Rosiński – rysownik legendarnego „Thorgala”.
Znany polonijny pisarz, poeta i dziennikarz Romuald Mieczkowski od 24 lat organizuje w Wilnie międzynarodowe spotkania pisarzy, dziennikarzy i poetów. Ten swoisty i niepowtarzalny festiwal nosi nazwę „Maj nad Wilią”. Od pewnego czasu wśród zaproszonych gości jest także przedstawiciel naszego województwa.
Po długich latach starań i udowadniania swojej wartości, Forum Kina Europejskiego doczekało się umowy wieloletniej z Urzędem Miasta Łodzi w sumie na 2 mln zł dotacji. – Z takim zapleczem zdecydowanie łatwiej planować program i pozyskiwać partnerów do wieloletniej współpracy – podkreślają twórcy tego cenionego festiwalu. Organizatorzy FKE powoli odsłaniają szczegóły programu.
Kolejny felieton z wierszem (tym razem z piosenką) Elżbiety Grzesiak
Dobre kino z łódzkimi akcentami to tegoroczna propozycja Nocnego letniego kina w parku im. gen Zaruskiego na sierpniowe upały. W sobotę 5 sierpnia gościem pokazu filmu „Planeta Singli” będzie Agnieszka Więdłocha, aktorka Teatru im. S. Jaracza w Łodzi
Aż 54 utwory z całego kraju wpłynęły do konkursu na Poemat Czterech Kultur. Przed jury trudne zadanie – musi wybrać zwycięzcę, który zdobędzie 10 tys.złotych. Laureata nagrody - autora najlepszego, najciekawszego z utworów - poznamy w czasie Festiwalu Łódź Czterech Kultur, 16 września w Domu Literatury. Każdy z utworów powinien liczyć nie więcej niż 300 wersów
W 2017 roku przypada 120. rocznica urodzin Aleksandra Tansmana – łódzkiego kompozytora i pianisty, „obywatela świata”, który mimo błyskotliwej międzynarodowej kariery pozostawał przez dekady twórcą nieco w Polsce zapomnianym i niedocenianym.
od 1 WRZEŚNIA 2017

W 10 lat dookoła regionu

Plener malarski „Pejzaż malowany ziemi łódzkiej” ma już 10 lat. Wielki jubileusz z wystawami i koncertem odbędzie się 1 września w Łódzkim Domu Kultury. 
„Transatlantyk” kojarzony jest przede wszystkim jako międzynarodowa impreza filmowa, jednak pozostałymi filarami, na których opiera się jego idea (jak deklarują organizatorzy), są muzyka oraz edukacja i działania branżowe. W programie znaleźć można zatem kilka wydarzeń okołomuzycznych, w tym dwa konkursy.