Gala Łódzkiej Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 5 =

Gala Łódzkiej Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima

Grafika: mat. prasowe

Wręczenie Łódzkiej Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima już 13 grudnia. Gala jest finałowym wydarzeniem Festiwalu Puls Literatury, który odbywa się w Łodzi w dniach 5-13 grudnia 2020. Nagrodę przyznaje Dom Literatury i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi, jej fundatorem jest Urząd Miasta Łodzi. Laureat lub laureatka otrzymuje 50 tys. złotych i statuetkę zaprojektowaną przez Zofię Lisiewicz.
W 2020 roku jury Nagrody w składzie Maciej Świerkocki (przewodniczący), Paulina Małochleb, Anna Marchewka, Michał Nogaś, Maciej Robert (sekretarz Nagrody) nominowało do Nagrody: Julię Fiedorczuk, Wojciecha Nowickiego oraz Zytę Rudzką.

Julia Fiedorczuk - pisarka, poetka, tłumaczka i wykładowczyni Instytutu Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Propagatorka ekokrytyki. Autorka zbiorów opowiadań „Poranek Marii” (Biuro Literackie, 2010) i „Bliskie kraje” (Marginesy, 2016), powieści „Biała Ofelia” (Biuro Literackie, 2013), „Nieważkość” (Marginesy, 2015, nominacja do nagrody literackiej Nike) i „Pod słońcem” (Wydawnictwo Literackie, 2020). Autorka sześciu tomów wierszy. Za ostatni z nich pt. „Psalmy” (Fundacja na rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza, 2017) – otrzymała Nagrodę Poetycką im. Wisławy Szymborskiej.

Wojciech Nowicki jest autorem dwóch zbiorów esejów poświęconych fotografii: „Dno oka”(2010), który znalazł się w finale Nagrody Literackiej Nike (2011) oraz „Odbicie”(2015). Laureat Nagrody Literackiej Gdynia 2014 w kategorii eseistyka za tom „Salki”. Nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia 2020 w kategorii prozy za powieść „Cieśniny” (Wydawnictwo Czarne). Wojciech Nowicki uparcie i niepoprawnie pisze o podróżowaniu w czasie i przestrzeni, snuje opowieść o ciągnącej w daleki świat włóczędze „z domami w głowie i poczuciem bezdomności”, opisuje obłęd wędrowczy, który pcha bohaterów w odległy świat. Kilometr za kilometerem.

Zyta Rudzka - pisarka, autorka sztuk teatralnych, scenarzystka, laureatka Nagrody Literackiej Gdynia za powieść „Krótka wymiana ognia”, laureatka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, finalistka Nagrody Literackiej Nike. Jest autorką powieści „Białe klisze” (1993), „Uczty i głody” (1995) „Pałac Cezarów”(1995) „Ślicznotka doktora Josefa” (2006) „Krótka wymiana ognia” (2018), „Tkanki miękkie” (2020). O pisaniu mówi: "(...) Nigdy nie wiem, dokąd tekst mnie zaprowadzi. To utrzymuje mnie w ciekawości, co dobrze robi tej fizycznej, żmudnej stronie pisania prozy. Zresztą, nigdy nie chcę zamknąć historii, taka niedomknięta figura daje szansę, że ktoś, kto to czyta, przez tę dziurę w płocie wejdzie ze swoimi historiami" . (Cytat z wywiadu Agnieszki Sowińskiej z Zytą Rudzką "Dwutygodnik"). 

W tym roku gala  będzie transmitowana online na fanpage'u https://www.facebook.com/DomLiteratury

W 2019 r. Łódzką Nagrodę Literacką im. Juliana Tuwima otrzymała Małgorzata Szejnert. Relacja z gali poniżej, w sekcji Podobne artykuły. 

mat.prasoweDom Literatury

Kategoria

Inne

Adres

Łódź, ul. Roosevelta 17

Kontakt

tel. 42 636 68 38, 42 636 06 19
e-mail: kontakt@dom-literatury.pl

Podobne artykuły