KSIĄŻKA O OBOZIE NA PRZEMYSŁOWEJ | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 7 =

KSIĄŻKA O OBOZIE NA PRZEMYSŁOWEJ

Istniał od drugiej połowy 1942 roku do końca wojny - niemiecki obóz dla dzieci w Łodzi przy ulicy Przemysłowej to wciąż mało znana karta z polskiej historii. Po ośmiu latach pracy Jolanta Sowińska-Gogacz napisała na temat obozu książkę "Mały Oświęcim". Współautorem publikacji wydanej przez oficynę Prószyński jest redaktor Błażej Torański. 
W „Małym Oświęcimiu” zawarte są dzieje obozu na Przemysłowej, obszerne fragmenty rozmów z Ocalałymi (dwadzieścia wywiadów), liczne fotografie archiwalne i współczesne. Słowo pisane to 312 stron, a dodatkowych kilkadziesiąt to kredowe wkładki ze zdjęciami.

Obóz przy ulicy Przemysłowej - obóz koncentracyjny dla polskich dzieci, utworzony na terenie łódzkiego getta. Trafiały tam dzieci od drugiego do szesnastego roku życia. Zmuszano je do pracy ponad siły, bito, głodzono i "wychowywano" morderczymi ćwiczeniami czy polewaniem zimną wodą i zmuszaniem do stania na mrozie. Opowieść, która oddaje głos ostatnim świadkom. Opowieść o dziecięcym piekle.


Jolanta Sowińska-Gogacz - kulturoznawca i pedagog, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego. Zadebiutowała po maturze tomikiem poezji "Przednieble" (Stowarzyszenie Literackie im. K.K. Baczyńskiego, 1991). Druga jej książka poetycka to "Pomieszczenie" (Kwadratura, 2010). Artykuły o obozie na Przemysłowej publikowała na łamach tygodnika "Sieci". Laureatka nagrody "Znak Dobra" w roku 2015 za artykuł "Mały Oświęcim" (Przewodnik Katolicki 7/2014). Autorka obszernej dokumentacji - pisanej, fotograficznej i filmowej - związanej z łódzkim obozem, współautorka wielu inicjatyw medialnych i edukacyjnych upamiętniających jego dzieje. Prowadzi lekcje historii na terenie byłego obozu.


Współautorem jest łódzki dziennikarz Błażej Torański, który przygotował rozdział na temat okrutnej wachmanki Eugenii Pol i jej procesu, miał także udział w strukturze narracyjnej książki.

Błażej Torański - dziennikarz, publicysta, pisarz. Specjalizuje się w literaturze faktu. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego; działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. Pracował m.in we "Wprost", w "Prawie i Życiu", "Rzeczpospolitej". Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. W 2017 roku otrzymał nagrodę SDP im. Janusza Kurtyki za publikacje na łamach "Do Rzeczy" i "Odry". Autor zbioru wywiadów z twórcami o cenzurze "Knebel". "Cenzura w PRL-u" (Zona Zero, 2016) i współautor (wraz z Marcinem Jakubem Szymańskim) książki "Fabrykanci". "Burzliwe dzieje rodów łódzkich przemysłowców" (Zona Zero, 2016).

Termin oficjalnej premiery i wejścia książki do księgarń w całej Polsce to 15 września 2020, ale już można ją kupić w przedsprzedaży (m.in. w Empiku).

Kategoria

Inne