Nasz autor nagrodzony za awangardę | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 6 =

Nasz autor nagrodzony za awangardę

Fot. Tiziana Cincinnato / archiwum prywatne

Poznaliśmy laureatów Konkursu na sztukę awangardową, który w ramach Roku Awangardy (w 2017 r.) zorganizował Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi. Doceniono w nim naszego autora Grzegorza Woźniaka  (współpracuje z nami od minionego roku), poetę, krytyka literackiego, eseistę, z wykształcenia filozofa. 
W ramach obchodów stulecia awangardy w Polsce Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi ogłosił Konkurs na sztukę awangardową. Jak informuje teatr, celem Konkursu było wspieranie dramaturgii współczesnej; kultywowanie pamięci o spuściźnie awangardy artystycznej; poszerzanie świadomości o wieloaspektowym wpływie awangardy na sztukę oraz na społeczeństwo, zarówno XX jak i początku XXI wieku. Główna nagroda w konkursie to 20.000 zł oraz możliwość wystawienia zrealizowanego na podstawie nagrodzonego tekstu dramatycznego spektaklu na scenie Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi

Do Konkursu zgłoszono 78 prac, nie tylko z Polski. W wyniku obrad Jury złożone z przedstawicieli Teatru Nowego oraz Muzeum Sztuki w Łodzi w składzie: Maja Wójcik, Paulina Kurc, Rafał Zięba, Piotr Kałużny (sekretarz), przyznało główną nagrodę Adrianowi Krysiakowi za utwór "Le Hasard ou la Nécessité" oraz wyróżniło Grzegorza Woźniaka za utwór "Aktorka. Sceniczny manifest awangardy", także Jakuba Szymkowiaka za "Pożegnanie z ojczyzną".

W uzasadnieniu czytamy, że "Le Hasard ou la Nécessité" najlepiej realizuje spośród wszystkich przesłanych prac formalne i tematyczne wymogi Konkursu oraz w szeroki sposób odwołuje się do spuścizny awangardy XX wieku i wpisuje się w jej XXI-wieczną interpretację. W bardzo świadomy sposób operuje konwencjami zaistniałymi w przestrzeni awangardy oraz dokonuje ich twórczego przepracowania, dając w ten sposób świadectwo własnej dojrzałej postawy artystycznej.

"Pożegnanie z ojczyzną" zasługuje z kolei na wyróżnienie za świadome i pieczołowite nawiązanie do modernizmu polskiego, zaś "Aktorka. Sceniczny manifest awangardy" Grzegorza Woźniaka zasługuje na wyróżnienie za szacunek i świadomość historycznych źródeł, jakie miały wpływ na gest awangardowy, zrealizowany w ciekawej formie poematu scenicznego. Dotąd na łamach "Kalejdoskopu" Grzegorz Woźniak opublikował recenzje z książki "O życiu rzeczy", eseju filozoficznego Remo Bodeiego, pisał o "Oratorium ziemi" Teatru Chorea oraz przygotował "Zapiski nocy - dziennik filozofii", czyli rodzaj poetyckich medytacji, które ukazały w dodatku filozoficznym do listopadowego "Kalejdoskopu" w 2017 roku. W numerze kwietniowym wydrukujemy jego utwór inspirowany pracami Władysława Strzemińskiego i Katarzyny Kobro. 

Kategoria

Inne