Wciąż bez dyrektora w Teatrze im. Jaracza | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 8 =

Wciąż bez dyrektora w Teatrze im. Jaracza

TEATR. Komisja powołana do przeprowadzenia konkursu na stanowisko dyrektora Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, nie wyłoniła kandydata na to stanowisko - taką informację przekazał mediom 17 września kancelaria marszałka województwa łódzkiego. Konkurs nie został rozstrzygnięty, bo "żaden z sześciu kandydatów nie uzyskał bezwzględnej większości głosów członków komisji".
Podczas posiedzenia konkursowego, które oodbyło się w środę 16 września, członkowie komisji przeprowadzili rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami, po nich odbył się "trzy jawne głosowania". Jak jednak czytamy w informacji, konkurs nie został rozstrzygnięty, ponieważ żaden z sześciu kandydatów nie uzyskał bezwzględnej większości głosów członków komisji. 

Według nieoficjalnych informacji "Dziennika Łódzkiego", jeszcze sprzed rozwiązania konkursu, o stanowisko w najważniejszym łódzkim teatrze dramatycznym, jednej z ważniejszych scen w kraju, mieli starać się: Mariusz Grzegorzek - reżyser teatralny i filmowy, scenarzysta, grafik, do niedawna przez dwie kadencje rektor łódzkiej Szkoły Filmowej, twórca wielu nagradzanych przedstawień - głównie w Jaraczu, z którym od lat jest związany, teraz kandydat popierany przez zespół artystyczny teatru; Gabriel Gietzky - aktor, reżyser, scenarzysta, wykładowca, były dyrektor Teatru Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie; Michał Chorosiński - aktor, prywatnie mąż Dominiki Figurskiej-Chorosińskiej, aktorki oraz od niedawna posłanki Prawa i Sprawiedliwości; Jerzy Lach - reżyser, były dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej; Konrad Szczebiot - krytyk teatralny, scenarzysta, kierownik literacki Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku; Adam Sroka - reżyser, były dyrektor naczelny i artystyczny Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu i Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu.

Czy Zarząd Województwa Łódzkiego przeprowadzi kolejny konkurs, czy też zapadnie decyzja o powołaniu dyrektora lub powierzeniu komuś jego obowiązków - na razie nie wiadomo. Coraz głośniej mówi się, że w przypadku również nierozstrzygniętego konkursu na dyrektora Teatru Nowego w Łodzi (komisja nie wskazała żadnego z dwóch kandydatów, którymi mieli być Krzysztof Dudek - obecny dyrektor, i Remigiusz Caban), do takiej opcji skłania się Urząd Miasta Łodzi, który jest organizatorem jest sceny. Dotąd osobą pełniącą obowiązki dyrektora naczelnego Teatru im. Jaracza była Małgorzata Kowalska, zastępczyni odwołanego w lipcu przez zarząd dyrektora Waldemara Zawodzińskiego. Nowy dyrektor miał według regulaminu konkursu otrzymać kontrakt do 31 sierpnia 2023 roku. 

red. 

Kategoria

Inne