Nowości z archiwum | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 2 =

Nowości z archiwum

Unikatowe utwory ze ścieżek filmowych zgromadzonych w archiwum Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi trafią na płyty winylowe i CD. Wśród nagrań są muzyczne cymelia, którymi WFO dysponuje jako jedyna w Polsce. Bogate zbiory od jakiegoś czasu penetruje Michał Wilczyński, właściciel firmy GAD Records.
– Na nagrania muzyki do filmów zgromadzonych w WFO natrafiłem przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie. Kiedyś, jeszcze w latach 70., był w Polsce dobry zwyczaj, że WFO wymieniała się z warszawską wytwórnią ciekawymi nagraniami – tłumaczy Michał Wilczyński. – Pierwszym utworem z WFO odkrytym przeze mnie w WFDiF była kompozycja do filmu oświatowego „Ołowica” (1976) Bohdana Mościckiego, stworzona
przez Józefa Skrzeka i zagrana przez zespół SBB.

Następnie na półkach z archiwaliami warszawskiej wytwórni Wilczyński odkrył muzykę do filmu „Magia Jerzego Nowosielskiego” (1970) Konrada Nałęckiego, którą napisał Włodzimierz Nahorny. Dzięki tym odkryciom właściciel GAD Records uznał, że warto poszperać w samej WFO.

GAD Records z siedzibą w Sosnowcu specjalizuje się w wydawaniu archiwalnych, niepublikowanych wcześniej nagrań jazzu, muzyki filmowej czy rockowej, pochodzących głównie z Polski oraz Europy Środkowej. Do tej pory firma wydała ponad 300 tytułów na płytach CD i 80 na winylach. Wśród nich są także wznowienia katalogowych albumów poszerzone o dodatkowe nagrania.

Cały tekst Bogumiła Makowskiego można przeczytać w czerwcowym numerze „Kalejdoskopu” 6/2024.

Kategoria

Inne