Rozmowy o Ciechowskim | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 9 =

Rozmowy o Ciechowskim

Piosenki lidera zespołu Republika cały czas są obecne w życiu muzycznym. Płyty nawiązujące do dorobku tej formacji, Obywatela G.C. i Grzegorza z Ciechowa wydają artyści wywodzący się z różnych światów. Tym razem „Śmierć w bikini” i „Nie pytaj o Polskę” zyskały oprawę improwizowaną – w postaci projektu Macieja Tubisa i Radosława Bolewskego „Obywatel Jazz”, który zostanie zaprezentowany 3 listopada w Łódzkim Domu Kultury. – Piosenki przedstawiamy w dość wierny sposób, bo jest tu i oryginalna linia wokalna, i niezmieniony tekst. Wszystko, co nowe, dzieje się wokół nich – wyjaśnia Tubis. – Zachowujemy ducha twórczości Obywatela G.C., ale komentujemy go naszym własnym językiem. To artystyczne mierzenie się z legendą.
– Nasz projekt jest hołdem dla tego artysty, wrażliwości, emocjonalności jego tekstów i atmosfery muzyki – dodaje Radosław Bolewski. I przypomina, że w nagraniach płyt solowych Obywatela G.C. brała udział czołówka polskich muzyków jazzowych, między innymi Wojciech Karolak i Tomasz Stańko. W muzyce Ciechowskiego, która jazzem oczywiście nie jest, jazzmani dostrzegają pewne pierwiastki charakterystyczne dla tego gatunku, takie jak transowość, dużą ekspozycję rytmu i pulsu. To sprzyja improwizowaniu, zmianom charakteru i tempa oraz poszukiwaniu własnych sposobów interpretacji.

Bolewski i Tubis regularnie grają razem od 2017 roku. Jednak już wcześniej ich drogi niejednokrotnie się krzyżowały – obaj są absolwentami łódzkiej Akademii Muzycznej. Bolewski to perkusista i wokalista, Tubis gra na fortepianie i syntezatorze basowym. Dla obu artystów występy w duecie nie są jedyną formą aktywności: pianista założył Tubis Trio, perkusista koncertuje w różnych konfiguracjach. Wspólnie wydali dwa albumy: „Lunatyk”
(2018) i „Bez końca” (2020).

Cały tekst Magdaleny Sasin można przeczytać w listopadowym numerze „Kalejdoskopu” 11/2021.

Kategoria

Inne