Nominowani do Gdyni | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 9 =

Nominowani do Gdyni

Nasz Autor, Maciej Świerkocki, znakomity tłumacz literatury, nominowany został do XIV Nagrody Literackiej GDYNIA. W pozostałych kategoriach (poezja, esej, proza) również znalazły się nazwiska pisarzy i krytyków łódzkich lub związanych z województwem łódzkim. Co istotne, wśród nominowanych są książki wydane w Łodzi.
W kategorii przekład na język polski nasz felietonista Maciej Świerkocki otrzymał nominację "za znakomity nowy przekład „Tajnego Agenta” Josepha Conrada (Officyna , Łódź 2018) który w opinii naszych  translatologów z kapituły zasłużył na pochwałę: „bezbłędny” - czytamy w uzasadnieniu. TUTAJ przeczytasz rozmowę z Maciejem Świerkockim m.in. o pracy nad nowym tłumaczeniem "Ulissesa".

W kategorii esej o nagrodę powalczy Tomasz Bocheński, krytyk literacki, literaturoznawca, wykładowca akademicki, w z cyklem wartkich i obrazoburczych esejów o literaturze pt. „Tango bez Edka” (Wydawnictwo Kusiński, Łódź 2018)

Z kolei w kategorii poezja na Gdynię szansę mają książki „Ikonoklazm” Janka Rojewskiego "za poetycki eksperyment wpisania swojego życia w słowo „teraz” (entuzjastycznie recenzował ją niedawno na naszych łamach Tomasz Cieślak - CZYTAJ) oraz nieco inaczej zaangażowane w rytm codzienności wiersze Tomasz Bąka pt. „Utylizacja. Pęta miast” (poprzednią książkę, "beep Generation" na naszych łamach opisał również Tomasz Cieślak TUTAJ).


Poniżej kalendarium Nagrody Literackiej GDYNIA 2019:

Ogłoszenie nominacji
16 maja 2019, godz. 12.00, Warszawa
Pałac Prymasowski /Hotel Bellotto/, ul. Senatorska 13/15

Nadmorski Plener Czytelniczy
19–21 lipca 2019, Bulwar Nadmorski w Gdyni

Festiwal Miasto Słowa
26 sierpnia – 1 września 2019

Gala Finałowa – ogłoszenie laureatów
30 sierpnia 2019, Muzeum Emigracji

Kategoria

Literatura