Muzea | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Od 1 maja dyrektorem Centralnego Muzeum Włókiennictwa jest Marcin Oko, wieloletni pracownik tej placówki. Jaką ma wizję rozwoju instytucji, uznanej w tym roku przez czytelników „National Geographic Traveler” za jeden z siedmiu nowych cudów Polski?
Historia łódzkiego Muzeum Sztuki to historia ważnych darów. W grudniu 2013 r. doszedł kolejny – kolekcja zebrana przez Łódzkie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych. Dlaczego jest ważny?
W ms2 - kolejna odsłona kolekcji sztuki XX i XXI wieku. Tytuł nowej wystawy stałej to "Atlas nowoczesności". Otwarcie odbyło się 24 stycznia 2014 r.
Powstał projekt stworzenia w  zabytkowej zajezdni na łódzkim Brusie, przy ul. Konstantynowskiej  unikalnego w skali Polski interaktywnego muzeum - Laboratorium Transportu ("LaboT").
Muzeum Sztuki zachęca do kupowania kart ms club, których posiadacze mogą spodziewać się wielu przywilejów.
20 września otwarto odnowiony Pałac Herbsta - można oglądać na nowo zaaranżowane wnętrza rezydencji, Galerię Sztuki Dawnej w powozowni, a także czasową wystawę Herbstowie. Historie niedokończone.
"Domu Uszatka i Colargola" został  nominowany do tytułu Miejsca Roku w ogólnopolskim plebiscycie wyróżniającym "Najlepszych dla dzieci" - Serca Gagi !
Stała wystawa po modernizacji. Zwiedzający w praktyce poznają, na czym polega sztuka montażu filmowego. Do interaktywnych prezentacji zastosowano nowoczesne technologie.
Na otwarcie skansenu w Kwiatkówku pod Łęczycą przyszło półtora tysiąca osób. Oprócz zwykłego zwiedzania będą tu lekcje szkolne z pokazami tłoczenia oleju i mielenia mąki.
– Muzeum musi się zmieniać. To już nie te czasy, żeby wystarczyło tylko pokazać zbiory – mówi Mirosława Cieślewicz-Janecka, dyrektorka Muzeum Miasta Pabianic. – Staliśmy się instytucją wymiany kulturalnej.