Muzea | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
W 80. rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego Muzeum Tradycji Niepodległościowych otworzyło wystawę pt. „Między prawdą a legendą - rzecz o Józefie Piłsudskim”. Znajdują się na niej również pamiątki łodzian związane z życiem i działalnością Marszałka.
W dniach 16-17 kwietnia w Piotrkowie Trybunalskim na Konferencji Dyrektorów i Kustoszy Muzeów Regionalnych z Województwa Łódzkiego Muzeum jako platforma komunikacji wielokulturowej.
Przedstawiamy losy portretu Anny Katarzyny Orzelskiej, nieślubnej córki króla Augusta II Mocnego, namalowanego ok. 1728 roku przez Antoine’a Pesne’a. Dziś obraz jest główną ozdobą rokokowego salonu czerwonego w nieborowskim pałacu Radziwiłłów.
Trafić do Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola łatwo nie jest, zwłaszcza zimowym popołudniem. Determinację w dotarciu do placówki wynagradza gościnność młodych pracowników, jak się okazuje pasjonatów lokalnej historii i związanych z nią pamiątek.
Starodruk ze zbiorów Muzeum Ziemi Wieluńskiej jest jednym ze szczęśliwie ocalonych od stosu inkwizycji . Należy do najwyżej 40 zachowanych do naszych czasów egzemplarzy Biblii brzeskiej, będąc jednocześnie spuścizną po lokalnych protestantach.
Wystawa poświęcona Tansmanowi jest zgodna z duchem nowoczesnego wystawiennictwa. Aranżacja jest ciekawa, gablotki niebanalne, wielu rzeczy można dotykać. Znakomity pomysł edukacyjny to aplikacje. Przedmiotów i treści jest dokładnie tyle, ile trzeba. Nikt nie wyjdzie stąd przytłoczony. Ani znudzony.
"Aleksander Tansman - warsztat kompozytora" - nowa odsłona stałej wystawy. Wstęp wolny.
Doroczna Konferencja Forum Edukatorów Muzealnych trwa w Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu (16-17 października). Poświęcona została partycypacji. Jest próbą odpowiedzi na pytanie, jaką rolę może pełnić publiczność w muzeum.
Zwiedzam niewielkie muzeum w tzw. pałacyku miejskim przy ul. Złotnickiego w 44-tysięcznej Zduńskiej Woli. „Zwiedzam” to zbyt dużo powiedziane – chodzę po salach zawalonych eksponatami.
RECENZJA. „Perły z getta. Twórczość w obliczu tragedii” to tytuł małej wystawy, która trwa w Muzeum Miasta Łodzi. W czasie obchodów 70. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto, gdy wyobraźnię łodzian bardziej niż kiedy indziej bombardują obrazy żydowskiej tragedii, dobrze mieć świadomość, że Żydzi nie tylko cierpieli, ale też znajdowali radość w tworzeniu, obdarowywaniu bliskich i otrzymywaniu prezentów.