Kartoteka więźniów Radogoszcza | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 1 =

Kartoteka więźniów Radogoszcza

W Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi (Oddział Martyrologii Radogoszcz), w przestrzeni wystawy stałej „Zabrał ich ogień… Piekło więzienia na Radogoszczu w świetle losów ludności Kraju Warty w okresie II wojny światowej” 9 IX o godz. 17 zostanie uruchomiona Kartoteka Więźniów Radogoszcza.
To baza pozwalająca odszukać informacje dotyczące osób przetrzymywanych w niemieckich obozach i więzieniu na Radogoszczu w czasie II wojny światowej.

Kartoteka Więźniów Radogoszcza udostępniona będzie w przestrzeni wystawy stałej Muzeum Tradycji Niepodległościowych. Wystawa łączy poruszający autentyzm wnętrz dawnego hitlerowskiego więzienia na Radogoszczu z nowoczesnym i multimedialnym przekazem ekspozycji, dając wrażenie wzajemnego przenikania się  przeszłości i teraźniejszości. Przestrzeń dla wystawy stanowi budynek fabryczny z początku XX w., w którym w okresie II wojny światowej znajdowały się pomieszczenia nazistowskiego więzienia. W jego wnętrzach zaprezentowana została historia okupowanej Łodzi i jej mieszkańców – trudy dnia codziennego, towarzyszący im nieustająco strach, sposoby radzenia sobie z głodem i niedostatkiem. Najmocniejszym w wyrazie elementem wystawy jest część ukazująca losy radogoskiego więzienia i przetrzymywanych tu mężczyzn.

Zamierzony efekt grozy, ale i trudnej refleksji nad dramatem, który się tu rozegrał wzbudza zwłaszcza sala poświęcona likwidacji więzienia w nocy 17/18 stycznia 1945 r.
Osoby odwiedzające Oddział Martyrologii Radgoszcz mają możliwość niemal namacalnego doświadczenia udziału w tych wydarzeniach oglądając ocalałe z pożaru przedmioty, słuchając odtworzonych relacji więźniów, spoglądając w ich twarze uwiecznione na wyeksponowanych w kulminacyjnym punkcie wystawy fotografiach.

godziny otwarcia:
Wtorek - piątek w godz. 10-17
Sobota – niedziela w godz. 10-16
Wstęp na wystawę jest bezpłatny
Muzeum Tradycji Niepodległościowych - Radogoszcz
  • od 09-09-2022 godz 17:00

Kategoria

Muzea

Adres

Łódź, ul. Zgierska 147