Nuż w uhu - podcast Muzeum Sztuki | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 6 =

Nuż w uhu - podcast Muzeum Sztuki

Muzeum Sztuki, w 2021 r. obchodzące swoje 90-lecie, stara się na różne sposoby nawiązywać do tradycji spuścizny awangardowej i czerpać z najlepszych wzorców budowanych w niej komunikatów. Właśnie zainaugurowano projekt podcastowy "Nuż w uhu", do którego poprowadzenia zaproszono jedną z najważniejszych polskich dziennikarek radiowych, Agnieszkę Obszańską.
Już sam tytuł może przypominać „Jednodńuwkę futurystuw” – „Nuż w bżuhu”, czyli niekonwencjonalne wydawnictwo, za którym stała ekstrawagancka grupa polskich futurystów. Zredagowali je Anatol Stern i Bruno Jasieński.

Co będzie można znaleźć na falach „Noża w uhu”? Po pierwsze rozmowy – dłuższe, krótsze, każde – z nietypowych perspektyw ukazujące aktualne wydarzenia i wystawy w Muzeum Sztuki. Placówka będzie też informować o tym, nad czym dopiero pracuje i co ją w tym momencie zajmuje. Odbiorcy i odbiorczynie posłuchają rozmów z artystami i artystkami, kuratorami i kuratorkami oraz innymi zaproszonymi gośćmi.

Nieodzowną część poszczególnych odsłon serii stanowić będą m.in. fragmenty prac audialnych i ścieżek dźwiękowych filmów wideo z kolekcji ms, a także nagrania towarzyszące wystawom. Całość wyreżyseruje, poprowadzi oraz wzbogaci autorskimi nagraniami terenowymi – eksperymentując z formatami – Agnieszka Obszańska, wyjątkowy głos radiowy jednoznacznie kojarzący się z kulturą.

Agnieszka Obszańska – teatrolożka z wykształcenia, dziennikarka z wyboru. Od kiedy pamięta połączona z radiem, najpierw jako słuchaczka, potem już po drugiej stronie. W „Trójce” - Programie III  przez lata zajmowała się szeroko pojętą kulturą m.in.: w programach „Teren Kultura” i „Radiowy Dom Kultury”. Odwiedziła z mikrofonem prawie wszystkie kontynenty i relacjonowała najważniejsze, nie tylko te największe, festiwale i wydarzenia kulturalne w Polsce i poza nią. Opętana naturą dźwięku i świadoma mocy jaką niesie za sobą opowiadanie historii słowem i dźwiękosferą tworzy instalacje, podcasty, słuchowiska i inne formy dźwiękowe, bazujące m.in. na rejestrowanych samodzielnie dźwiękach terenowych. Performatywne zwierzę kulturalne. Działa niezależnie na wielu frontach, a w Radiu 357 prowadzi program „Obszary”.

Muzeum zachęca do wysłuchania pierwszego odcinka podcastu na platformie Spotify: https://open.spotify.com/show/0oc0q0DCi8KF9liVZ3fG2x


Opis pierwszego odcinka:
#1: Dyrektor Jarosław Suchan opowiada o „Jednodńuwce Futurystuw”, o prapoczątkach Muzeum Sztuki w Łodzi, czyli historii powstania Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Nowoczesnej grupy „a.r.”, a także przekonuje do myślenia utopijnego, które jak nic innego poszerza horyzonty.

Kategoria

Muzea