Sztuka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Tym razem nasz redakcyjny specjalista od architektury komentuje Bryłę Roku.
 RECENZJA. „Alternatywne historie” to projekt przewrotny. Spod powłoki zewnętrznego autentyzmu wyłania się obraz, który jest jedynie inscenizacją.
RECENZJA. Nie bez znaczenia dla wymowy prac Doroty Nieznalskiej w Galerii Manhattan ma czas jej prezentacji. Pojawiają się one w momencie nasilających się nastrojów nacjonalistycznych. Ekspozycja jest rozpoznaniem zagrożeń płynących ze strony tych ideologii, które w swej propagandzie karmią się uczuciami ksenofobii.
Wiek mnie przygniata, ciężko byłoby mi wstać, a jak wstanę, to już może nie usiądę – żartował prof. Leszek Rózga, pozostając w fotelu, gdy z okazji 90. urodzin przekazywano mu liczne „wyrazy uznania”.
Gdy ktoś na filmie przewiązuje sobie twarz kablem, liczy schody albo „Z mojego okna” na Manhattanie komentuje przejazd samochodów, musi to być Józef Robakowski. ROZMOWA z artystą, który w lutym 2014 roku skończył 75 lat.
Prace studentów biorące udział w 24. Konkursie im. Władysława Strzemińskiego – Projekt można oglądać w holu Centrum Promocji Mody przy Akademii Sztuk Pięknych. Jak zawsze większość jest bardzo ciekawa, zgodna z najnowszymi trendami.
RECENZJA. W Galerii Imaginarium Łódzkiego Domu Kultury trwa niezwykła wystawa pt. „Foto-obiekt”. Niezwykła – bo pokazuje taki rodzaj sztuki, jaki rzadko skupia się w jednym miejscu.
RECENZJA. Zderzenie obrazów Pauline Boty z propozycjami innych pop-artystów jest dość brutalne – wygląda na to, że nie była wybitną malarką. Za to subtelne kolaże – bardzo udane.
RECENZJA. Martyna Cierpisz robi znakomite kolaże i animowane filmiki, których bohaterką jest… kura. Walentyna Balcerzak – oryginalne komiksy z elementami tekstylnymi oraz zgrabne rysunki. Obie młode artystki „Kalejdoskop” uhonorował swą nagrodą w 31. Konkursie im. Władysława Strzemińskiego dla studentów ASP w Łodzi – Sztuki Piękne. Wszystkie nagrodzone prace można oglądać w OPS.
O sztuce da się mówić w sposób przystępny i wciągający. Dowodzi tego w swoim programie „Przewodnik po sztuce" Zbigniew Libera. Program - współprodukowany przez Muzeum Sztuki w Łodzi - emitowany jest na antenie TVP Kultura.