Historia-propaganda-sztuka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 7 =

Historia-propaganda-sztuka

fot. Piastu / pl.wikipedia.org

Muzeum Tradycji Niepodległościowych zaprasza na wystawę "Historia-Propaganda-Sztuka. Na skrzyżowaniu". Otwarcie 28 X o godz. 18.
Sztuka bywa wyrazicielem piękna. Bywa myślą zaklętą w alegorie i symbole. Bywa niezwykłą opowieścią o świecie. Bywa też jednak narzędziem do utrwalania w świadomości społecznej ideologii i poglądów. Tak wykorzystywały ją ustroje totalitarne i autorytarne, które nadawały jej charakter szczególnego nośnika treści propagandowych. 

Wystawa pt. "Historia-Propaganda-Sztuka. Na skrzyżowaniu” prezentuje wybrane obrazy powstałe w okresie PRL, które tworzone były dla dawnego Muzeum Historii Ruchu Rewolucyjnego i znajdują się w zbiorach obecnego Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Prezentują one różne wydarzenia historyczne i postaci ważne dla komunistycznej propagandy. Przez ich pryzmat autorzy ekspozycji chcieli przyjrzeć się, w jaki sposób w tamtych czasach patrzono na historię, jak chciano o niej mówić, jaki przekaz kierowano do społeczeństwa. Celem wystawy nie jest zatem apologetyczne podejście do tych dzieł, nie jest skupienie się na ich wartości artystycznej, ale pokazanie sztuki jako elementu wielkiej machiny narracyjnej w Polsce Ludowej.
Muzeum Tradycji Niepodległościowych
  • od 28-10-2021 godz 18:00

Kategoria

Sztuka

Adres

Łódź, ul. Gdańska 13