Ogrodowa według artystów | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 9 =

Ogrodowa według artystów

6 XI o godz. 17 w rotundzie galerii handlowej Manufaktury zostanie otwarta wystawa prac łódzkich artystów związanych z przemysłem włókienniczym. Każdy z 14 artystów zaprezentuje po dwie prace, jedną charakterystyczną dla ich obecnej twórczości, a drugą odnoszącą się do ich działalności projektowej na potrzeby dawnej fabryki przy Ogrodowej.
Ulica Ogrodowa jest miejscem na mapie Łodzi, które jednoznacznie kojarzy się z przemysłem włókienniczym. Oprócz tysięcy prządek i tkaczek, w fabryce zatrudnienie znaleźli również artyści, którzy, oddaleni od warkotu maszyn, w dalekich częściach zakładów, projektowali tkaniny i nadawali produktom wychodzącym z fabryki ostateczny kształt i blask. Projektanci przez wiele lat nie byli doceniani, a ich praca traktowana była raczej jako dodatek do wysiłku robotnic. Naturalnie, kiedy przemysł włókienniczy zaczął upadać, to właśnie działy projektowe były likwidowane jako pierwsze. Projektanci, którzy odnaleźli się na rynku artystycznym, do dziś w swych pracach nawiązują do dawnej kariery - sentyment do miejsca i ludzi pozostał.

Organizatorzy obchodów 200-lecia ulicy Ogrodowej poprosili tych właśnie artystów o wykonanie pracy będącej sentymentalną podróżą na ulicę Ogrodową. To 14 artystów, prezentujących po dwie swoje prace: jedną charakterystyczną dla ich obecnej twórczości i jedną odnoszącą się do dawnej działalności projektowej.

Na wystawie zaprezentują się: Sylwia Baranowska (projektant ubioru), Tomasz Budziarek (grafik związany z Muzeum Miasta Łodzi), Barbara Cuper-Zbierska (projektant druku), Barbara Czerwińska (projektant druku na tkaninie), Elżbieta Dmowska-Sawczuk (projektant w dziedzinie wyjątkowej - gipiur i koronek), Urszula Klechta (projektant druku), Izabella Klinger (projektant druku), Leszek Kurek (projektant druku), Grażyna Margiel (projektant druku), Hanna Mróz-Witaszek (projektant druku), Maria Sadowska (projektant druku), Małgorzata Stopczyńska (projektant druku), Ewa Stahl (projektant druku), Katarzyna Zbierska-Michalak (projektant druku).
Manufaktura
  • od 06-11-2020 godz 17:00

Kategoria

Sztuka

Adres

Łódź, ul. Drewnowska 58