Rzeźba w miniaturze Alicji Przydrygi | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 3 =

Rzeźba w miniaturze Alicji Przydrygi

Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie zaprasza na wirtualną wystawę "Rzeźba w miniaturze", której autorką jest Alicja Przydryga, wieloletni pracownik MCK, instruktor plastyk.
"Rzeźba w miniaturze" to wystawa online małych form rzeźbiarskich wypalonych techniką "raku" w obiektywie artystki. To wyjątkowa metoda, która wywodzi się z XVII-wiecznej Japonii i jest tradycyjną sztuką wypału ceramiki. Kiedyś służyła do wypalania glinianych czarek do herbaty, dziś ceniona jest za charakterystyczne spękania na naczyniach. W pracowni ceramicznej dzień, w którym z pieca plenerowego wyciągane są wcześniej przygotowane prace to święto.

Rozpalone do czerwoności naczynia (ok. 1000 stopni) wyciąga się z ognia specjalnymi szczypcami. Następnie poddaje się redukcji w materiale redukcyjnym, którym najczęściej są trociny. Po wyjęciu z trocin prace zanurzane są w wodzie i chłodzone. Przez zastosowanie w szkliwach do "raku" tlenków metali na pracach często, oprócz spękań, pojawiają się mieniące, metaliczne efekty.

Prace wypalane metodą "raku" można obejrzeć na corocznych wystawach w galerii Miejskiego Centrum Kultury w Bełchatowie.
MCK PGE Giganty Mocy w Bełchatowie
  • od 03-12-2020

Kategoria

Sztuka

Adres

Bełchatów, pl. Narutowicza 3

Kontakt

tel. 44 635 00 48
czynne: 9-20