Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
TV Republika gościła w Łodzi. W ramach akcji „60 dni dookoła Polski”, dziennikarze nowo powstałej telewizji spotkali się z mieszkańcami.    
Trwa nasz konkurs dla młodych ludzi wchodzących w dorosłość. Prosimy o teksty na temat Czego chcesz od świata? Tym razem - odpowiedź Marii Durys. Ten tekst zostanie opublikowany we wrześniowym numerze papierowego "Kalejdoskopu"!
Modne ostatnio poszukiwanie korzeni jest raczej rozpaczliwą próbą zrobienia czegoś ze swoim zagubieniem niż przejawem świadomego zmierzenia się z tradycją. Całe to grzebanie w stronach z archiwalnymi zdjęciami, te miejskie gry i wydawanie setek wspomnieniowych książek jest moim zdaniem udawanym, wmówionym sobie patriotyzmem lokalnym.
Wydawane w Łodzi przez Fundację Sztuki Filmowej Anima czasopismo "Tygiel Kultury" od ponad dwóch lat przeżywało poważne kłopoty finansowe w związku z żądaniem zwrotu przyznanej przez Urząd Miasta dotacji. Po długich staraniach dług udało się umorzyć.
Na skrzynkach rozdzielczych w centrum Łodzi powstają wizerunki budynków kojarzących się z Julianem Tuwimem. W estetyce pop artu realizuje je łódzki artysta Egon Fietke. Niektóre można już oglądać, a w sumie powstanie ich dziesięć.
21 projektów zyskało aprobatę komisji konkursowej i uchwałą Zarządu Województwa Łódzkiego otrzymało dofinansowanie na marketing i promocję marek i produktów regionalnych.
16 lipca 2013 zmarła w Łodzi Ewa Sułkowska-Bierezin - dziennikarka i działaczka opozycji demokratycznej w okresie PRL, żona poety Jacka Bierezina. Jest pochowana na Cmentarzu Doły w Łodzi.
Wkrótce wyremontowany zostanie Zamek Królewski w Piotrkowie Trybunalskim, przebudowanych też będzie kilka ulic. Są pieniądze na realizację drugiego etapu projektu „Trakt Wielu Kultur”.
Lokomotywę ubraną we włóczkowy kostium, przygotowany przez artystkę Agatę „Olek” Oleksiak można podziwiać na rynku Manufaktury do 18 sierpnia.
Trzy najbliższe edycje łódzkiego Festiwalu Światła mogą być jeszcze bardziej efektowne dzięki współpracy z firmą Philips Lighting Poland. Tegoroczna impreza odbędzie się wczesną jesienią.