Nowe szaty willi | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 6 =

Nowe szaty willi

Fot. materiały prasowe

Z dala od miejskiego zgiełku, w otoczeniu sadów jabłkowych i szklarni drewniana willa do 1939 r. pełniła rolę letniej rezydencji. W 2008 r. niszczejący obiekt przeniesiono do Skansenu Łódzkiej Architektury Drewnianej, jednak jego czas jeszcze nie nadszedł. Dziś unikatowa budowla przechodzi gruntowną modernizację, by nie tylko zachwycać urodą, ale także stać się nowoczesną, całoroczną przestrzenią Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.
Modernizacji willi oraz domków w Skansenie podjęła się firma wyspecjalizowana w konserwacji obiektów zabytkowych. Roboty budowlane w rezydencji rozpoczęły się w marcu 2019 roku. Od tego czasu na terenie obiektu pracuje kilkuosobowy zespół. Po zakończeniu inwestycji willa stanie się komfortowym w użytkowaniu obiektem całorocznym, więc oprócz instalacji wewnętrznego centralnego ogrzewania, konieczne było wykonanie izolacji termicznej. – Izolację fundamentów, zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz, przeprowadziliśmy metodą iniekcji krystalicznej, wykonano także izolacje ścian fundamentowych od zewnątrz. Z kolei aby zachować zabytkową elewację obiektu, przy jego dociepleniu od wewnątrz wykorzystaliśmy pianę rezolową. W budynku zainstalowano również wentylację z odzyskiem ciepła – tłumaczy Sławomir Ostrowski z Przedsiębiorstwa Konserwacji Obiektów Zabytkowych.

Przebudowa rezydencji wymagała też sporych zmian konstrukcyjnych. Obecnie trwają tu prace remontowe werand, następnie odnowione zostaną również tarasy. Lada dzień zaczną się również roboty instalacyjne. – Przed nami jeszcze prace związane ze zwiększeniem dostępności obiektu dla osób niepełnosprawnych, dostawa windy osobowej, wyposażenie sanitariatów, a także roboty wykończeniowe, dzięki czemu budynek nie tylko zyska nową funkcję, ale zostanie również w całości odnowiony – tłumaczy Ostrowski.

Jednym z ostatnich etapów prac będzie budowa zewnętrznej sieci c.o. rozprowadzającej ciepło do poszczególnych budynków Skansenu. W ramach zagospodarowania terenu nawierzchnia z tłucznia otaczająca willę zostanie wymieniona na nawierzchnię z kostki granitowej.
Zgodnie z harmonogramem prace w obiekcie powinny zakończyć się jesienią. Oficjalne otwarcie największej architektonicznej perły Skansenu – nieczynnej dotąd willi zaplanowano na wrzesień 2020 roku. Zabytkowa rezydencja stanie się przestrzenią nowej, unikalnej ekspozycji poświęconej historii wakacyjnego wypoczynku i dawnym sposobom spędzania wolnego czasu.

Modernizacja willi oraz domków w Skansenie jest częścią realizowanej w CMWŁ inwestycji pn. „Wzbogacenie oferty Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi poprzez modernizację infrastruktury, prace konserwatorskie i zakup wyposażenia”. Całkowita wartość projektu wynosi 15 458 994,85 zł. Dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: 8 963 559,18 zł. Wkład własny Miasta Łódź to 6 397 376,63 zł.
Centralne Muzeum Włókiennictwa

Kategoria

Wiadomości

Adres

ul. Piotrkowska 282

Kontakt

tel. 42 683 26 84
czynne: wtorek-środa 9-17, czwartek 12-19, piątek-sobota 12-19, niedziela 9,17
w poniedziałek nieczynne

bilety: 10 i 6 zł, na wszystkie wystawy: 12 i 8 zł
w czwartki na wystawy stałe wstęp bezpłatny
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.