Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Piotr Machlański 31 sierpnia przestał pełnić funkcję dyrektora Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Od 1 września 2017 pełniącym obowiązki dyrektora jest dotychczasowy zastępca Jacek Wawrzynkiewicz.
Wirtualna wystawa Miasto-Fabryka poświęcona jest wybranym fabrykom i fabrykantom Tomaszowa Mazowieckiego przełomu wieków XIX/XX. Ma ona charakter przeglądowy, z czasem będzie rozbudowywana o kolejne materiały tekstowe i fotograficzne.
Czy można pisać o nowych wystawieniach „Kolacji na cztery ręce” bez odwoływania się do spektaklu w Teatrze TV z Januszem Gajosem, Romanem Wilhelmim i Jerzym Trelą z 1990 roku? A czy można – z zachowaniem wszelkich proporcji – pisać o „Ostatniej taśmie Krappa” i „Ja, Feuerbach” bez ról Tadeusza Łomnickiego? Pewnie, że można. Zdarza się nawet, że kanon, który po to jest choćby, by kołatać z tyłu głowy przy nowszych realizacjach, przeszkadza w ich odbiorze. Swoją „Kolację...” pokazał  w ramach Letniej Sceny Monopolis w Parku Źródliska warszawski Teatr Kamienica. Pisze Łukasz Kaczyński.
PODSUMOWANIE. "Prawdziwa historia śmiechu" jest dowodem na to, że można śmiać się naprawdę ze wszystkiego zachowując przy tym dobry smak i klasę. O 19. Przeglądzie Małych Form Teatralnych pisze Katarzyna Mańko*.
Znani są już finaliści dwóch konkursów organizowanych w Akademii Sztuk Pięknych w ramach październikowego I Łódź Young Fashion. W przypadku ogólnopolskiej "Złotej Nitki" to 15 osób, w tym czworo absolwentów łódzkiej ASP, w przypadku Łódź Young Fashion Award - 17 projektantów, w tym jedna absolwentka naszej ASP.
Pięć wysp tematycznych, występy dziewięciu zespołów ludowych oraz koncert finałowy – to wszystko składało się na strefę Łódzkiego Domu Kultury, która powstała w ramach 14. edycji Miksera Regionalnego.
„Faraon”, „Kingsajz”, „Wielki Szu”… kręcone na nowo? Spokojnie, to tylko warsztaty. Warsztaty filmowe „Historie przyszłości – reinterpretacje polskiego kina”, które organizuje Narodowe Centrum Kultury Filmowej – weekendowe zajęcia przeznaczone dla gimnazjalistów, licealistów i studentów.
Gdyby ten projekt został zrealizowany w międzywojniu, dziś mielibyśmy w Łodzi perełkę na skalę światową – przedszkole według idei Katarzyny Kobro, jednej z najważniejszych przedstawicielek awangardy. Ale nic straconego – może za kilka lat będziemy się cieszyć tak niezwykłym obiektem.
Krzysztof Siwczyk, Michał Sobol, Salcia Hałas i tłumacz Ryszard Engelking zostali laureatami tegorocznej – dwunastej – edycji Nagrody Literackiej GDYNIA. Laureatów ogłoszono w sobotę podczas uroczystej gali w Muzeum Emigracji w Gdyni.
PODSUMOWANIE. Komedia to najtrudniejsza ze sztuk, bezlitosna i obnażająca każdą pozę czy fałsz. Była ona tematem przewodnim XIX Przeglądu Małych Form Teatralnych w Domu Literatury widzowie mieli okazję obejrzeć osiem konkursowych i dwa spektakle towarzyszące z teatrów z Poznania, Katowic, Gdyni, Oleśnicy, Krakowa czy Łodzi. Każdy z zespołów miał okazję zaprezentować się na scenie przy wypełnionej po brzegi publiczności, która zawsze szczerze nagradzała najlepszych długimi owacjami. Pisze - Katarzyna Mańko