Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
– Głos jest instrumentem, takim jak skrzypce czy wiolonczela, warto nauczyć się go „rozgrzewać”, ćwiczyć tak, aby się jak najmniej męczył – mówi HANIA STACH, piosenkarka, która prowadziła warsztaty wokalne w Łódzkim Domu Kultury.
Po nagrodzie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej przyznanej na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, współpracujący z nami ceniony krytyk filmowy i teatralny Łukasz Maciejewski otrzymał właśnie Art-Kciuk dla Osobowości roku i Człowieka-instytucji. 
Książka Minicha to ważny element do tworzenia wizerunku przeszłości, ważny materiał faktograficzny dotyczący sztuki współczesnej w Polsce. Jest ona także cenna dla współczesnej percepcji złożonej sytuacji kultury i sztuki w Polsce po II wojnie światowej. O książce "O nowy typ muzeów sztuki" pisze Jacek Michalak, wieloletni szef Galerii Atlas Sztuki w Łodzi.
Zespół Mexyk z Łodzi zajął pierwsze miejsce w kolejnej edycji festiwalu Rockowanie „Gramy Brylewskiego” w Łódzkim Domu Kultury. Jury pod przewodnictwem Zbigniewa Hołdysa najwyżej oceniło ich wykonanie utworów „Centrala” i „To co czujesz” zespołu Brygada Kryzys. W nagrodę otrzymali 3 tys. zł.
Jeśli uznać słowo „przyszłość” za zbiór wyobrażeń, do których przyzwyczaiło nas science-fiction, to można stwierdzić, że właściwie już w niej żyjemy. Zaawansowane technologie komputerowe, cyfrowe środowiska i obdarzone sztuczną inteligencją programy na dobre wniknęły do naszej codzienności, stając się prawie niezauważalne. Jak odpowiada na to film?
Wystarczy, że jeden gitarzysta zobaczy drugiego i już coś w obu iskrzy. Jeden zespół usłyszy drugi i bierze go nerwica, że sam na takie granie nie wpadł. To są bezcenne doświadczenia. Ale sama nagroda niewiele znaczy, jeśli się potem nie pojedzie na duży festiwal i nie porwie tłumu – mówił Zbigniew Hołdys podczas majowego finału festiwalu Rockowanie, a we wrześniu artysta ponownie przyjechał do Łodzi.
ROZMOWA. Przeczuwam, że przyszłość będzie o wiele mniej technologicznie "nasączona" niż wmawiają nam to Netflixowe seriale. Zresztą kinowe czy literackie wizje technologicznej przyszłości myliły się - mówi MARIUSZ GRZEGORZEK, rektor Szkoły Filmowej w Łodzi, reżyser, którego ostatni spektakl "Otchłań" w Teatrze im. Jaracza podejmuje temat relacji człowieka i technologii.
O swojej wizji komiksu, o tym, co się dziś sprzedaje, a co niekoniecznie, mówili główni goście Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier: Alvaro Oritz, Peter Milligan, Brian Azzarello i Greg Lockard. Słuchał Patryk Lewy.
Projekcja dokumentu o Irenie Sendlerowej oraz spotkanie z producentem filmu Piotrem Piwowarczykiem.
Już jest! Październikowy „Kalejdoskop”, a w nim miedzy innymi m.in.: Mariusz Grzegorzek i Tomasz Rodowicz pytają o człowieka przyszłości, Mateusz Poradecki i Kevin Kołeczek sprawdzają jak robią to filmowcy i pisarze, Rafał Syska (dyrektor Narodowego Centrum Kultury Filmowej) pisze o zjawisku jakim jest nie-film, Maciej Świerkocki o seksie w "Ulissesie".