Muzyka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Zwycięzcy plebiscytu Armatka Kultury po raz pierwszy zagrają w Łodzi. Altberg Ensemble wystąpi w Kościele Środowisk Twórczych. W programie: utwory Haendla. Vivaldiego, Fascha, Graupnera i Lulllego.
Tegoroczną edycję festiwalu Łódź Czterech Kultur rozpocznie 9 września koncert „Serge Gainsbourg. Piosenki”. Autorami nowej interpretacji twórczości francuskiego barda będą Daniel Bloom i Bartosz Szczęsny.
– Uczyliśmy się tej muzyki dogłębnie, starając się dotrzeć do korzeni. Nie było tak, że parę temacików ludowych przerabiamy na alternatywę. W tym, co gramy, cały czas miał być autentyczny puls oberkowy – mówi gitarzysta jazzowy MAREK KĄDZIELA z zespołu Odpoczno. W marcu ukazała się ich debiutancka płyta z muzyką opoczyńską.
Łódzki Dom Kultury zaprasza do udziału w I Wojewódzkim Festiwalu Muzyczne Portety poświęconemu życiu i twórczości Bogusława Meca. To projekt, którego ideą jest chęć popularyzacji wybitnych artystów estrady pochodzących z Łodzi i województwa łódzkiego.
Biblioteka Publiczna im. Jana Machulskiego w Aleksandrowie Łódzkim oraz burmistrz Aleksandrowa Łódzkiego zapraszają na spotkanie z legendą kabaretowej piosenki Trzecim Oddechem Kaczuchy”. Wieczór muzyczno-kabaretowy połączony będzie z promocją książki O życiu i scenie, którą napisał lider zespołu Andrzej Janeczko, a także z wystawą grafik artysty pt „Za szkłem” (prace prezentowane będą w bibliotece do 20 maja). 
Wrocławski zespół Skøv został laureatem piątej edycji festiwalu Rockowanie, która zakończyła się w piątek w Łódzkim Domu Kultury. Jury pod przewodnictwem Zbigniewa Hołdysa drugą i trzecią nagrodę przyznało łódzkim formacjom Mexyk i Aether.
Przed nami 5. Festiwal Rockowanie w Łódzkim Domu Kultury, to doskonała okazja, żeby trochę powspominać i przestawić finalistów poprzedniej edycji – zespół Belhaven.
Już od kilku dekad nieprzerwanie trwa moda na tak zwane wykonawstwo historyczne. Zgodnie z jego założeniami, wykonywanie muzyki dawnej (a więc barokowej i starszej) powinno odbywać się przy użyciu zrekonstruowanych instrumentów z epoki, w oparciu o traktaty wykonawcze tamtego czasu, najlepiej z nut w oryginalnym zapisie, nieprzystosowanym sztucznie do dzisiejszej notacji muzycznej.
Ta płyta łączy jazzową wrażliwość i stylistykę poprockowych piosenek. Zrodziła się z koleżeńskiego muzykowania Macieja Tubisa, pianisty, lidera jazzowego combo, i Radosława Bolewskiego, wokalisty i perkusisty, znanego z rockowych formacji L.Stadt i Fonovel.
– Śpiewam o bardzo emocjonalnych sytuacjach z życia. To przekraczanie mojej osobistej granicy, bo to sprawy dla mnie trudne. Kiedy ze sceny widzę, że ludzie się w tych utworach odnajdują, czuję radość. To najcenniejsza satysfakcja – mówi wokalista śląskiego zespołu TRANSGRESJA, laureata ostatniego New York Festiwal w Łodzi.