Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
W nowym sezonie do zespołu pracowników Muzeum Miasta Łodzi dołączy niezwykły przewodnik, który będzie oprowadzał zorganizowane grupy dzieci i młodzieży oraz przybliżał im historię pałacu i Łodzi. To... maskotka – pacynka przedstawiająca pawia, animowana przez pracowników Działu Upowszechniania i Edukacji. Niekonwencjonalny sposób opowiadania historii to kolejny krok muzeum w stronę młodego odbiorcy.
13 Złotych Masek przyznali łódzcy recenzenci w dorocznym plebiscycie. W werdykcie kapituły za sezon 2017/2018 ogłoszonym w piątek 21 września przed inauguracją sezonu w Teatrze Muzycznym, znalazło się kilka zaskoczeń. Nas szczególnie cieszy nagroda za debiut - dla Pauliny Walendziak, bohaterki naszej wrześniowej okładki.
RECENZJA. Nieprzyjemny temat w przyjemnej formie – tak zaczyna sezon Teatr im. Jaracza w Łodzi wystawiając „Seksualne neurozy naszych rodziców” w reż. Waldemara Zawodzińskiego. Pisze Łukasz Kaczyński
Kolejne Forum 60+ tym razem odbyło się 20 wrześniaw Piotrkowie Trybunalskim w ramach Wojewódzkiego Przeglądu Twórczości Dojrzałej "Przystanek 60+". Centrum Idei "Ku Demokracji" po raz drugi zgodziło się gościć wydarzenie, które przyciąga setki seniorów z województwa łódzkiego.
Zabytkowe centrum Opoczna doczekało się rewitalizacji. Modernizacja i restauracja czeka Muzeum Regionalne, Miejską Bibliotekę Publiczną i komunalny budynek przy pl. Kościuszki 20. Planowana jest też przebudowa ulic Szewskiej i Kołomurnej. Finał – pod koniec 2020 roku.
Sławomira Wilga, tegoroczna absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi z klasy skrzypiec prof. AM Łukasza Błaszczyka została laureatką pierwszej nagrody w kategorii skrzypce na prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Wyniki ogłoszono w nocy 19 września br. Wilga pokonała trzydziestu innych młodych skrzypków z całego świata.
Na wszystkich melomanów 12 października w Sieradzkim Centrum Kultury czeka wieczór pełen wrażeń - w ramach z cyklu „Muzyka w dawnym Sieradzu” wystąpi Fabia Rebordao.
Działające w Łódzkim Domu Kultury wydawnictwo Kwadratura rozpoczęło nowy sezon wydaniem książki Bogumiły Jęcek pt. „Rozdziały”. To drugi tom w dorobku urodzonej w Oleśnicy, ale mieszkającej od lat w Łodzi autorki. Premiera z udziałem poetki (2 października o 18.00) zainauguruje cykl comiesięcznych spotkań poetyckich w ŁDK.
Poznaliśmy szczegóły projektów, na podstawie których powstaną wystawy stałe i przestrzenie Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi. Koszt przedsięwzięcia to 57 mln zł.
Anschluss, czyli włączenie Austrii do III Rzeszy, odbył się przy aplauzie większości społeczeństwa, wypędzając przeciwników nazizmu z ich ojczyzny. Kierowali się głównie do Francji, ale był jeden wiedeński humanista Franciszek Teodor Csokor, który na swoją drugą ojczyznę wybrał Polskę.