Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
W niedzielę 22 października, zakończył się V Ogólnopolski Festiwal Teatrów Jednego Aktora MONOfest. Jury w składzie: Marcin Brzozowski, Magnus von Horn i Anna Nowicka po obejrzeniu dziewięciu spektakli konkursowych przyznało trzy nagrody i wyróżnienie.
Michael Nyman będzie główną gwiazdą tegorocznej 9. Edycji Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit, który odbędzie się w Łodzi w dniach 26-29 października.
„Niechaj narodowie wżdy postronni znają, że łaskowianie nie gęsi, swego dziejopisa mają” – pisał kiedyś sieradzki dziennikarz Wojtek Chmura.
14 wydarzeń kulturalnych i dwie msze święte -  program obchodów 30-lecia Teatru Logos wygląda imponująco. Będzie kolejna premiera przygotowana przez zespół, będą koncerty i spektakle zaproszonych gości i okolicznościowa wystawa grafik.
Podczas zakończonego w niedzielę 8. Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja przyznano nagrody w trzech konkursach. Konkurs Krytyk Mówi wygrała Aniela Janowska. Najlepszą recenzję stworzył Mateusz Demski. Laureatami Konkursie Etiud i Animacji zostali: Roman Przylipiak oraz Tomasz Bolek.
– Nie chcę teraz udzielać wywiadów. Jeśli za dwadzieścia lat nadal będą o nie prosić, kiedy już nie będę tak bardzo aktywna zawodowo, wtedy potraktuję to jako wyróżnienie i chętnie ich udzielę. Łukasz jest wyjątkiem – powiedziała Agata Kulesza, bohaterka książki Łukasza Maciejewskiego „Aktorki. Odkrycia”.
„Faraon”, „Kingsajz”, „Wielki Szu”… kręcone na nowo? Spokojnie, to tylko warsztaty. Warsztaty filmowe „Historie przyszłości – reinterpretacje polskiego kina”, które organizuje Narodowe Centrum Kultury Filmowej. Weekendowe zajęcia dla gimnazjalistów, licealistów i studentów trwają od połowy września, a zakończą się w pierwszej dekadzie listopada.
Zanik czytania jest problemem cywilizacyjnym o głębokich i poważnych konsekwencjach. Rosnąca fala populizmu, opartego m.in. na bezkrytycznym przyjmowaniu fałszywych wiadomości, jest tylko jednym z symptomów tej zapaści – mówi JACEK DEHNEL, pisarz, poeta, tłumacz, który będzie gościem Igrzysk Wolności (19-21 października) pod hasłem „Cyfrowa rzeczywistość”.
– Zaczynamy piąty sezon „Divy”. Ludzie płaczą, przytulają mnie, mówią: „Panie Kamilu, pan jest taki wartościowy, pan musi dać sobie pomóc”. Już parę razy przerywałem, tłumacząc, że to tylko kreacja – mówi KAMIL MAĆKOWIAK, aktor, który odszedł z Teatru im. Jaracza i założył fundację prowadzącą własny teatr.
Największą „utopią” awangardy okazało się wyobrażenie, że sztuka może radykalnie przeobrazić całą rzeczywistość społeczną. Dwudziesty wiek odarł nas z takich złudzeń - uważa Jarosław Suchan, dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi.