Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
„Kolorowa Lokomotywa – Na zielonym szlaku 2017 – projekt ekologiczno-artystyczny dla dzieci z województwa łódzkiego” ponownie – już piąty raz – wyrusza w trasę po regionie. Zainaugurowano go 22 czerwca w Łódzkim Domu Kultury w obecności przedstawicieli domów kultury i dzieci z regionu.
Paweł Gabara, dyrektor naczelny Teatru Wielkiego w Łodzi, został dziś (22 czerwca 2017 r.) odwołany ze stanowiska. Decyzję podjął Zarząd Województwa Łódzkiego.
Dokąd 100 lat temu wybierali się na letni wypoczynek Polacy? Ci, których stać było na wakacyjne wyjazdy, najchętniej spędzali czas na litewskim wybrzeżu w Połądze, która była prywatnym ośrodkiem hrabiego Feliksa Tyszkiewicza, natomiast przedstawiciele burżuazji z miasta włókniarzy latem udawali się do własnych majątków ziemskich.
Teatr Muzyczny w Łodzi wchodzi w kolejny etap prac nad jednym z najbardziej popularnych musicali wszech czasów. "Nędzników" wyreżyseruje Zbigniew Macias, ceniony śpiewak, szef artystyczny tej łódzkiej sceny. Teatr Muzyczny zawita też ze spektaklami do... więzienia. 
W wakacyjnym cyklu kina plenerowego Muzeum Kinematografii pokaże przygody Jamesa Bonda! Ekran kinowy o powierzchni niemal 100 mkw stanie w środy w Parku Źródliska i w piątki na Starym Rynku. Przez dwa miesiące zostanie wyświetlonych 18 filmów. Początek 30 czerwca - film „Doktor No” z Seanem Connerym.
RECENZJA. To przedstawienie może sprawiać kłopot. Odbiorczy. Kamila Sammler w tak znaczącym stopniu wypełniła osobistymi odniesieniami oparty na tekście Elfriede Jelinek monodram „Cień”, że pewne dość widoczne niedomagania tracą na znaczeniu. Ale czy można całkiem nie liczyć się z nimi? Czy bezpośredniość przekazu może unieważnić kształt „przekaźnika”?
14 czerwca w Łódzkim Domu Kultury podsumowano projekt ekologiczno-artystyczny dla dzieci z województwa łódzkiego „Lokomotywą po wiedzę”, w którym wzięło udział 640 osób z 32 instytucji kultury regionu łódzkiego.
Zakończył się kolejny - bardzo ważny, bardzo łódzki festiwal. O którym przed wielu laty (1989 lub 1990) ówczesny szef i reformator polskiej kinematografii Juliusz Burski powiedział „mały, sympatyczny festiwal”. Bo to impreza kameralna albo jak kto woli niszowa, choć naturalnym jego środowiskiem są nieograniczone okoliczności przyrody.
Tradycyjnie, tuż przed wakacjami, Teatr Pinokio w Łodzi wystawia spektakl „Pippi Pończoszanka”  (reż. Konrad Dworakowski) w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi i tym samym rozpoczyna wakacyjne tournée po Polsce z namiotem cyrkowym.
Zofia Kowalewska, studentka Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi została nagrodzona w tegorocznej edycji Talentów Trójki – konkursie dla młodych twórców organizowanego przez Program 3 Polskiego Radia.