Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Grała w amerykańskim horrorze „House” i polskim filmie „Hiszpanka”. Willa letniskowa w skansenie Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi jest równie piękna, co tajemnicza. Dla kogo została zbudowana? Czyje nazwisko kryje się pod widniejącymi na jednej z krat inicjałami „F.K.”? Pracownicy CMWŁ proszą o pomoc w zebraniu informacji i pamiątek związanych z willą, w której powstanie wystawa stała poświęcona wakacjom.
To cykl edukacyjno-integracyjnych i interdyscyplinarnych warsztatów z zakresu tańca, muzyki, teatru oraz ekologii, skierowanych do osób niewidomych i słabowidzących oraz młodych animatorów z województwa łódzkiego (organizator to Teatr Chorea). Tematem przewodnim warsztatów są pszczoły, ich środowisko oraz znacząca rola tych owadów w życiu człowieka i ich wpływ na ekosystem.
od 1 WRZEŚNIA 2018

Chrońmy pszczoły!

Teatr Chorea zaprasza 1 IX na premierę spektaklu dla dzieci i dorosłych, pt. "Rój. Sekretne życie społeczne".
Nakładem Domu Literatury  w Łodzi (w ramach  serii Biblioteki „Arterii”) ukazała się nowa książka poetycka Piotra Gajdy. Wydany w ramach Biblioteka Arterii tom zatytułowany jest To bruk. Szósta pozycja w dorobku mieszkającego w Tomaszowie Mazowieckim poety intryguje już okładką.
„Wybory” to hasło tegorocznego, ogólnopolskiego „Konkursu na fraszkę trybunalską”. W konkursie może wziąć udział każdy, kto prześle do 15 września zestaw niepublikowanych i nienagradzanych w innych konkursach utworów na adres organizatora: Centrum idei „Ku Demokracji”, ul. Rycerska 3, 97-300 Piotrków Tryb.
„Muzyka zaklęta w drewnie” to tytuł kolejnego koncertu 19. Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „KOLORY POLSKI”  – 4 sierpnia na scenie leśnej w Arboretum SGGW w Rogowie wystąpii Kraków Street Band.


Dwudziesty piotrkowski festiwal „Interakcje” to czas rozliczeń i przemyśleń, ale nie służących końcowemu podsumowaniu, tylko rozwojowi. Dlatego doroczne święto perfomance’u tym razem podzielono na dwie części: finalizujący wcześniejsze dokonania majowy „Koniec” i nadchodzący wrześniowy „Początek”.
Dzieci i młodzież z Opoczna będą miały możliwość pochwalić się muzycznymi talentami i spróbować swoich sił na scenie. We wrześniu rusza „Vocalomania – warsztaty wokalne dla dzieci i młodzieży” – projekt przygotowany przez Miejski Dom Kultury w Opocznie we współorganizacji z Łódzkim Domem Kultury.
Szansą na poszerzenie muzycznych horyzontów będzie spotkanie z artystami związanymi z nurtem szeroko pojętej alternatywy. 11 sierpnia w ramach czwartej edycji Ł Festiwalu w scenerii dziedzińca Łowickiego Ośrodka Kultury poznamy m.in. duet hiphopowy Syny tworzony przez producenta 1988 i rapera Roberta Piernikowskiego. 
PODSUMOWANIE. Transatlantyk Festival mamy za sobą – podczas gali zamknięcia w EC1 wręczono furę nagród filmom, młodym kompozytorom i osobistościom, które mają budować prestiż imprezy. A prestiż jest potrzebny, bo festiwal, wymyślony i firmowany przez kompozytora i zdobywcę Oscara Jana A.P. Kaczmarka, niezmiennie wzbudza kontrowersje.