Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Nagrodę Złoty Ekslibris w kategorii Najlepsza książka o Łodzi otrzymała publikacja Janusza Zagrodzkiego „Artyści niepokorni – sztuka nowoczesna XX wieku w przemysłowej Łodzi”. W kategorii Najlepsza książka o ziemi łódzkiej wygrała „Monografia Piotrkowa Trybunalskiego” Michała Rawity-Witanowskiego. Najlepszym wydawnictwem albumowym o ziemi łódzkiej został album „Kutno – miejsca i ludzie. Obrazy zachowane w pamięci mieszkańców”.
– Przeraża mnie ta stereotypowość dzisiejszego świata. Trzeba iść na studia, wziąć kredyt i kupić betonową klatkę z meblami z IKEI i 65-calowym telewizorem – ubolewał Mariusz Grzegorzek, rektor PWSFTViT w Łodzi, w trakcie spotkania kończącego 36. Ogólnopolskie Konfrontacje Teatrów Młodzieżowych w łódzkim Centrum Kultury Młodych.
„Jedni idą przed południem do gospody wypić sobie trzy, cztery kufle piwa, ja zaś przychodzę tutaj popatrzeć na obraz Tintoretta” – mówi Reger, 82-letni wdowiec przesiadujący w wiedeńskim Kunsthistorisches Museum przed „Siwobrodym mężczyzną”.
Jesteśmy jednym z lepszych miast w regionie pod względem frekwencji kinowej. Na niektóre seanse brakuje biletów – mówi PIOTR BIGOS, prowadzący w Skierniewicach kinoteatr Polonez, obchodzący w tym roku 40-lecie. Jego szef sam świętuje 35-lecie pracy zawodowej.
Kamion stał się na tyle modny, że nawet gdy zabrakło pieniędzy na organizację pleneru, w roku 1990 artyści na czele z Jerzym Dudą-Graczem przyjechali nad Wartę na własny koszt.
W specjalnym "spacerowym" wywiadzie z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich (23 kwietnia), Grzegorz Matuszak - socjolog, emerytowany profesor UŁ, bibliofil, kolekcjoner i znawca ekslibrisów oraz małych form współczesnej grafiki, przewodniczący komisji kultury łódzkiej Rady Miejskiej, mówi o sytuacji książki w Łodzi i tym, że każdy musi znaleźć swoje książki, które go ukształtują.
Wrocławski zespół Skøv został laureatem piątej edycji festiwalu Rockowanie, która zakończyła się w piątek w Łódzkim Domu Kultury. Jury pod przewodnictwem Zbigniewa Hołdysa drugą i trzecią nagrodę przyznało łódzkim formacjom Mexyk i Aether.
Fundacja Pasaże Pamięci ruszyła ze zbiórką funduszy na publikację listów z tomaszowskiego getta, które pisał dziewiętnastoletni Izrael Aljuche Orenbacha do swojej dziewczyny Edith Blau. 
Jak odnaleźć się w czasach, gdy cyberprzestrzeń przenika do realu? W jaki sposób dbać o wizerunek instytucji w Sieci i poza nią? Czym zainteresować publiczność? Odpowiedzi na te i inne pytania szukali uczestnicy VI Forum Instytucji Kultury Województwa Łódzkiego +/- kultura, które odbyło się 18-19 kwietnia 2018 r. w Wieluniu.
– Prowadzenie pubu jest trochę jak opieka nad wymagającym i nieznośnym dzieckiem. Bardzo je kochasz, ale daje ci popalić – stwierdziła Karolina Goworek, współwłaścicielka i jednocześnie pracowniczka lokalu Pop’n’Art, który w tym miesiącu świętował swoje pierwsze urodziny.