Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Nawiązania do ludowości w profesjonalnej sztuce współczesnej to nie nowość – ale ci najzdolniejsi twórcy potrafią znaleźć sposób, by ich dzieła były świeże i niepowtarzalne. W naszym regionie taką artystką jest Karolina Matyjaszkowicz z Łowicza.
W tym roku nie odbędzie się planowana na jesień 5. edycja Międzynarodowego Festiwalu Klasyki Światowej "Nowa Klasyka Europy" . Dyrektor Teatru im. Jaracza w Łodzi, który jest organizatorem tego wydarzenia, zdecydował, że piąta edycja odbędzie się w roku kolejnym. Nastąpi też odświeżenie formuły.
"Kino irańskie wciąż potrafi jeśli nie zaskoczyć, to sprowokować dyskusję. Tak jak "Uczciwy człowiek" Mohammada Rasoulofa, który jednocześnie intryguje i irytuje" - pisze w stałej rubryce "Wodzireje i amatorzy" Łukasz Maciejewski.
Teatr Art. 51 na piętnastolecie swojej działalności przygotował premierę nowego spektaklu. "Comfort Zone" można potraktować jako trzecią część tryptyku zapoczątkowanego w 2013 "Planem B" i kontynuowanego dwa lata później "A wersją". Można by więc zapisać tytuł jako "C-omfort Zone" albo wręcz "C-Zone" - wtedy moglibyśmy go czytać także jako Crash Zone. Bo też jest to przedstawienie o wychodzeniu ze strefy komfortu poprzez zderzenie swoich racji z racjami innych. To podobno rozwija.
Łódzki Dom Kultury zaprasza do udziału w I Wojewódzkim Festiwalu Muzyczne Portety poświęconemu życiu i twórczości Bogusława Meca. To projekt, którego ideą jest chęć popularyzacji wybitnych artystów estrady pochodzących z Łodzi i województwa łódzkiego.
Postaci ustawione horyzontalnie w kilku rzędach, zamknięte w olchowej bryle, ubrane w barwne stroje – to znak rozpoznawczy rzeźby ludowej pochodzącej z Kutna. Tadeusz Kacalak, Andrzej Wojtczak i Antoni Kamiński wypracowali oryginalny styl, którego nie sposób pomylić z rzeźbiarstwem z innych regionów kraju.
Wykładowca na Wydziale Lalkarskim wrocławskiej filii Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie oraz aktor związany z Lubuskim Teatrem w Zielonej Górze, Wojciech Brawer (rocznik 1980) ma być nowym dyrektorem Teatru Lalek "Arlekin" im. H. Ryla w Łodzi. Wskazała go z końcem kwietnia komisja konkursowa łódzkiego magistratu. 
Biblioteka Publiczna im. Jana Machulskiego w Aleksandrowie Łódzkim oraz burmistrz Aleksandrowa Łódzkiego zapraszają na spotkanie z legendą kabaretowej piosenki Trzecim Oddechem Kaczuchy”. Wieczór muzyczno-kabaretowy połączony będzie z promocją książki O życiu i scenie, którą napisał lider zespołu Andrzej Janeczko, a także z wystawą grafik artysty pt „Za szkłem” (prace prezentowane będą w bibliotece do 20 maja). 
O marzeniach tancerza, euforii i łzach, o bolączkach i wyrzeczeniach, związkach z Ukrainą i Polską opowiada NAZAR BOTSIY, solista baletu Teatru Wielkiego w Łodzi, od 10 lat związany z tą sceną. 29 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tańca pod auspicjami UNESCO.
"EC1 Łódź – Miasto Kultury” w Łodzi otrzyma grant z programu dotacyjnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pn. „Regionalne kolekcje sztuki współczesnej”. Dotacja pozwoli na rozbudowę pierwszej w Polsce instytucjonalnej kolekcji rodzimej sztuki komiksowej, gromadzonej przez Wydział Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 Łódź.