Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
W ramach Tygodnia Bibliotek w Aleksandrowie będzie można wziąć udział w ciekawym wydarzeniu literackim. Poetycka Gra Miejska to przypomnienie pomysłu Poetyckich Gier Ulicznych, które odbywały się w Łodzi dekadę temu. 
Czy da się znaleźć wspólny mianownik dla oscarowych nominacji i łódzkiego festiwalu komiksu? Być może w efekcie będzie to trochę naciągane, ale dlaczegóżby nie przeprowadzić takiego działania?
Organizatorzy 8. Transatlantyk Festivalu ujawnili pierwsze informacje na temat programu filmowego imprezy. Poinformowali także, że tematem przewodnim tegorocznej edycji będzie „Niepodległość dziś”. Nie wiedzą jeszcze, gdzie odbywać się będą festiwalowe projekcje, ale wiedzą kiedy – od 13 do 20 lipca.
Przed nami 5. Festiwal Rockowanie w Łódzkim Domu Kultury, to doskonała okazja, żeby trochę powspominać i przestawić finalistów poprzedniej edycji – zespół Belhaven.
Już od kilku dekad nieprzerwanie trwa moda na tak zwane wykonawstwo historyczne. Zgodnie z jego założeniami, wykonywanie muzyki dawnej (a więc barokowej i starszej) powinno odbywać się przy użyciu zrekonstruowanych instrumentów z epoki, w oparciu o traktaty wykonawcze tamtego czasu, najlepiej z nut w oryginalnym zapisie, nieprzystosowanym sztucznie do dzisiejszej notacji muzycznej.
Znamy się z Kubą od lat. To on w 1974 r. zaprojektował wygląd „Kalejdoskopu”, w którym ja uczyłam się zawodu. Także od Kuby. W sztuce edytorskiej był jednym z najlepszych w Łodzi, znano go w Polsce.
Główne laury przypadły kobietom, a wśród 18 nagrodzonych jest zaledwie dwóch mężczyzn! Na pierwszym piętrze Art_Inkubatora można oglądać prace laureatów XXVIII Konkursu im. Władysława Strzemińskiego – Projekt dla studentów pracowni projektowych czterech wydziałów łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, któremu patronuje „Kalejdoskop”.
Pochodzący z Łodzi Daniel Libeskind, jeden z najważniejszych na świecie współczesnych architektów, zaprojektował niezwykły budynek Łódź Architecture Center o dynamicznej formie. Ma stanąć na rogu ulic Kilińskiego i Włókienniczej. W pięciokondygnacyjnym centrum z przeszklonym dachem będą się odbywać konferencje i wystawy.
Film Pawła Pawlikowskiego „Zimna wojna”, wyprodukowany przez łódzkie studio Opus Film i kręcony m.in. w Łodzi, znajdzie się w konkursie głównym tegorocznego festiwalu filmowego w Cannes.
Zanim, spłonął, mieściły się w nim warsztaty, lokale handlowe i kultowy sklep muzyczny. Latami trwało porządkowanie spraw własnościowych, ale Kutno wreszcie zaczyna odbudowę unikatu – Pałacu Saskiego. Idzie za tym głębsza idea.