Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Premiera trójjęzycznego wydania zbioru wierszy Janusza Różewicza była głównym punktem dwudniowych obchodów setnej rocznicy urodzin poety. W holu Miejskiego Domu Kultury w Radomsku otwarto też wystawę rękopisów i unikatowych zdjęć, była projekcja filmu Nasz starszy brat, debata o patriotyzmie i czytanie wierszy zabitego przez Niemców poety.
Tegoroczną edycję festiwalu Łódź Czterech Kultur rozpocznie 9 września koncert „Serge Gainsbourg. Piosenki”. Autorami nowej interpretacji twórczości francuskiego barda będą Daniel Bloom i Bartosz Szczęsny.
Zbigniew Nowicki to człowiek-orkiestra. Maluje, rysuje, tworzy sztukę wideo, pisze teksty literackie, śpiewa i gra na basie (w God Animals), robi też zdjęcia. Ale najbardziej znany jest jako malarz – jeden z najlepszych w Łodzi. 7 VI o godz. 17 - spotkanie z artystą.
Łódzki Dom Kultury organizator projektu "Przystanek 60+" oraz Miejskie Centrum Medyczne im. Karola Jonschera w Łodzi nominowani w kategorii samorząd zostali zwycięzcami Konkursu "Drzewo Pokoleń" 2018 organizowanego po raz trzeci przez Uniwersytet Medyczny w Łodzi oraz Miasto Łódź w ramach V Łódzkich Senioraliów.
Twórczość Henryki Hak, ur. w 1945 r. we wsi Czatolin w Łowickiem, nie pozostawia odbiorcy obojętnym. "Portret ojca" namalowała pod wpływem przeczuć, jakich doznała w roku jego śmierci.
W tym roku przypada dziesiąta rocznica śmierci prof. Jerzego Poradeckiego, badacza literatury, eseisty, wydawcy, znaczącej postaci w łódzkim środowisku literackim i akademickim.
– Kiedy lecieliśmy do Los Angeles z Januszem Kamińskim i Allanem Starskim z nominacjami do Oscara, byliśmy przekonani, że nie mamy szans z tym naszym czarno-białym filmem. Startowała wtedy cała śmietanka scenografii filmowej z Dante Ferrettim na czele – wspominała Ewa Braun, laureatka tej prestiżowej nagrody w 1994 roku, za scenografię do filmu „Lista Schindlera” Stevena Spielberga.
21 maja w Muzeum Narodowym w Warszawie ogłoszono laureatów konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2017. Grand Prix oraz główną nagrodę w kategorii "wystawy sztuki" za cykl 100 lat Awangardy w Polsce otrzymało Muzeum Sztuki w Łodzi!
Po raz dziewiąty organizowana jest rowerowo-czytelniczą wyprawę ulicami Łodzi! W tym roku, oprócz miejsc związanych z książkami, będzie można odwiedzić również miejsca związane ze stuleciem odzyskania niepodległości przez Polskę.
„Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego otrzymała Złotą Palmę na festiwalu w Cannes za najlepszą reżyserię. Film został wyprodukowany przez łódzkie studio Opus, a blisko 30 dni zdjęciowych zrealizowano w Łodzi i okolicy.