Dzieci Bałut znów przybędzie | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 5 =

Dzieci Bałut znów przybędzie

Zaczęła się kolejna, szósta odsłona projektu "Dzieci Bałut - murale pamięci". Kolejne wizerunki będzie można oglądać na ścianach budynku przy alei Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto 8. Akcję organizuje Stowarzyszenie „Na co dzień i od święta”.
W piątek i sobotę 25-26 sierpnia  zaczęły powstawać kolejne malowidła, nad którymi jak w poprzednich latach pracuje Piotr Saul, asystent na Wydziale Malarstwa i Rzeźby ASP we Wrocławiu we współpracy z Damianem Idzikowskim asystentem w Pracowni Podstaw Grafiki Warsztatowej łódzkiej ASP. Oficjalne odsłonięcie murali odbędzie się 27 sierpnia o godz. 14.30 przy alei Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto 8.
 
Pod koniec sierpnia 2017 roku rozpoczną się obchody 75. rocznicy tzw. Wielkiej Szpery, akcji przeprowadzonej na terenie łódzkiego getta, podczas której wywieziono do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem ponad 15 tys. osób i niemal wszystkie dzieci poniżej 10 roku życia. Malując kolejne
2 murale Stowarzyszenie "Na co dzień i od święta" chce przyczynić się do spopularyzowania wiedzy o doświadczeniu ofiar
i ocalałych z masowej zbrodni. Na malowidłach powstałych znajda się wizerunki dzieci wywiezionych w jednym z transportów do obozu zagłady w Kulmhof na początku września 1942 r.

Projekt Stowarzyszenia „Na co dzień i od święta” pn. „Dzieci Bałut – murale pamięci” to sposób przybliżania historii dzieci, które w getcie łódzkim doświadczyły okrucieństwa II wojny światowej. Wizerunki autentycznych dzieci polskich, żydowskich i romskich żyjących 75 lat temu
na Bałutach, odwzorowane zostały na podstawie archiwalnych fotografii. W 2012 roku powstały pierwsze malowidła, a do tej pory jest ich już 25 i tworzą Ścieżkę Murali Pamięci.

Prace powstają według koncepcji Katarzyny Tośty. Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra” realizowany jest przez Stowarzyszenie „Na co dzień i od święta”

W zwiedzaniu Murali Pamięci może pomóc aplikacja na urządzenia mobilne dostępna pod adresem:
https://play.google.com/store/apps/details?id=precz.guide.dziecibalut
 
 Od 2014 roku projekt realizowany jest na zasadzie licencji CC BY NC ND / uznanie autorstwa, a więc dozwolone jest użycie niekomercyjne praz (bez utworów zależnych 3.0 Polska).

Kategoria

Sztuka