Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
W Łasku, Pabianicach, Łodzi i Wieluniu odbędą się spotkania promocyjne nowych książek Domu Wydawniczego Księży Młyn. 
W Roku Awangardy Muzeum Sztuki udostępnia rdzeń Kolekcji Sztuki XX i XXI wieku tym, którzy wymagają szczególnych metod kontaktu ze sztuką - osobom niedowidzącym i niewidomym, niedosłyszącym i niesłyszącym oraz osobom z autyzmem. To oni są adresatami projektu "Awangarda bez granic".
Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit 2017 za nami. Były świetne koncerty, szacowni laureaci nagród Człowieka ze Złotym Uchem. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że festiwal się zmienia: coraz mniej w nim producentów.
Podczas uroczystości w Łódzkim Domu Kultury 26 października zostały wręczone Nagrody Sejmiku Województwa Łódzkiego w dziedzinie kultury.
Z myślą o wydłużających się jesiennych wieczorach przygotowaliśmy szczególny dodatek poetycko-filozoficzny. Bezprecedensowy, bo do jego stworzenia zaprosiliśmy reprezentantów światów, które rzadko się spotykają: teatru, poezji, sztuki, uniwersytetu – wierząc, że nasze pismo może pełnić rolę także takiego zwornika, ożywiając obieg myśli.
Lata 1945-1949 to był dla Łodzi okres niezwykły. Wtedy, jedyny raz w historii, stanowiła kulturalne centrum kraju, a ze wszystkich stron ściągali do niej artyści, aktywiści i pisarze. Jednym z takich był Paweł Hertz – młody poeta, a później też prozaik, oraz wybitny tłumacz i edytor. 29 października tego roku obchodziłby 99. urodziny.
W listopadzie, miesiącu zadumy i melancholii, „Kalejdoskop” skłania do głębszej refleksji nie tylko nad kulturą. TEMAT NUMERU: Przewodnicy duchowi / przodownicy kultury, a w nim m.in.:
W Centrum Nauki i Techniki w EC1 zaprezentowano symulator lotu wykorzystujący technologię wirtualnej rzeczywistości. Jest on częścią ekspozycji „Człowiek w kosmosie” mieszczącej się w dawnej Chłodni Kominowej.
– Chyba w żadnej innej dziedzinie sztuki nie ma kogoś takiego, jak producent w muzyce. Są marszandzi, agenci, menedżerowie, producenci filmowi (ci zajmują się przede wszystkim kasą i logistyką procesu produkcji), ale nie pełnią takiej roli jak producent muzyczny, który stoi za artystą – twierdzi Maciej Werk, pomysłodawca i dyrektor festiwalu Soundedit, poświęconego twórczości producentów muzycznych, którego dziewiąta edycja odbędzie się w październiku w Łodzi.
Już w piątek 27 października Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi zaprosi na drugą premierę tego sezonu. Będzie to „Ostatni tramwaj” Ludmiły Razumowskiej, kameralna opowieść o uczuciu (nie)możliwym. Zagrają Mirosława Olbińska i Sławomir Sulej, reżyseruje Katarzyna Deszcz, scenografię przygotował Andrzej Sadowski.