Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Czy niezależna krytyka filmowa nie jest przypadkiem zanikającą profesją? Jak zmieniła się rola recenzenta w świecie szybko rozwijających się mediów elektronicznych? Pytania te były punktem wyjścia do dyskusji Grażyny Torbickiej, dziennikarki, dyrektor artystycznej Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi i Klausa Edera, niemieckiego krytyka filmowego z publicznością.
Galą w Teatrze Wielkim w Łodzi zaczęła się druga łódzka edycja Festiwalu Transatlantyk. Czy jego twórca i dyrektor Jan A.P. Kaczmarek wyciągnął wnioski z zeszłorocznej inauguracji? Czy Maria Sadowska, jak padło ze sceny, "nie dała ciała", przygotowując feministyczne Wielkie Czytanie Kobiet? 
Mapa i muszla. Pierwsza poprzecierana od ciągłego składania, mało czytelna od dopisków; druga popękana, z odciśniętymi śladami dawnego życia. Obie te nośne figury miasta pochodzą z wydanego nie tak dawno poematu o Łodzi „Nautilus” Macieja Roberta. Skupmy się na pierwszej.
Środek miasta, Stare Polesie, z podwórka między uliczkami, wśród kamienic słychać śpiew. Wprawne ucho od razu usłyszy melodie pradawnych pieśni, może nawet rozróżni język śpiewania: polski, białoruski, ukraiński... A niejeden przechodzień zatrzyma się trafiony nagłym przypływem melancholii i tęsknotą za światem, którego już nie ma.
Zespół Grochocki_Odorowicz ze Zgierza zdobył Grand Prix 20. Konkursu Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja". Kolejne miejsca przypadły kapelom Burónka i Niewte. Ponadto wyróżniono Kapelę z Innej Struny, Mitomanów oraz Skład Niearchaiczny.
KONKURS zakończony! Zwycięzcy wraz z osobami towarzyszącymi idą na wybrany KONCERT LETNIEJ AKADEMII JAZZU! Życzymy niezapomnianych wrażeń!
Kto chciałby spróbować unikalnych galicyjskich smaków, skosztować win selekcjonowanych przez Roberta Makłowicza lub warzonych z pasją rzemieślniczych piw, mógł wziąć udział w naszej zabawie przygotowanej wspólnie z restauracją Galicja w Manufakturze.
Łódzki Dom Kultury wraz ze Społecznym Komitetem Pamięci Józefa Piłsudskiego w Łodzi, Związkiem Legionistów Polskich
i Ich Rodzin oraz Związkiem Strzeleckim Oddział Łódź zaprasza wszystkich chętnych do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym "W Kamieniu i w Spiżu – Pamięci Wielkiego Marszałka".
Trzecim spektaklem 19. Przeglądu Małych Form Teatralnych "Letnia Scena" w Domu Literatury w Łodzi będą „Podróże przez sny. I powroty” Lecha Raczaka, legendarnego twórcy teatru alternatywnego współzałożyciela słynnego Teatru 8. Dnia oraz były dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta w Poznaniu. Teraz wystąpi pod szyldem Fundacja Orbis Tetrus - Trzeci Teatr Lecha Raczaka. To piąty tytuł realizowany pod tym szyldem, poprzednim był "Spisek smoleński".
Biuro Architekta Miasta ogłosiło konkurs architektoniczno-plastyczny „Łódzkie ściany - edycja druga 2017” na opracowanie projektu muralu iluzorycznego o tematyce architektonicznej.