Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Ponad 200 filmów, 63 tysiące widzów - organizatorzy podsumowują 7. edycję Transatlantyk Festival (drugą, która odbyła się w Łodzi).
W Roku Awangardy świetna wiadomość dla kolebki awangardy w Łodzi – czyli obecnej Miejskiej Galerii Sztuki. Po wielu latach bez zewnętrznych funduszy na zakup prac otrzymała dotację od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
W związku z wygaśnięciem 31 sierpnia 2017 r. umowy z Wojciechem Nowickim, dyrektorem Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, zawartej na pięć sezonów artystycznych, Zarząd Województwa Łódzkiego powierzył – od 1 września 2017 r. - pełnienie obowiązków na połączonych stanowiskach dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru Waldemarowi Zawodzińskiemu.
Wywiad z BRONKĄ NOWICKĄ - laureatką Nagrody Nike pochodzącą z Radomska. – Nie zamierzam żyć pod presją nagrody, katować się myślą o „klątwie drugiej książki”. Pracuję nad kolejną opowieścią – mówi.
Barbara Kurowska została nową dyrektor Muzeum Miasta Łodzi. Jej kandydatura została wybrana w konkursie ogłoszonym przez prezydent Łodzi. Powołanie na stanowisko nastąpiło  16 lipca.
Czy niezależna krytyka filmowa nie jest przypadkiem zanikającą profesją? Jak zmieniła się rola recenzenta w świecie szybko rozwijających się mediów elektronicznych? Pytania te były punktem wyjścia do dyskusji Grażyny Torbickiej, dziennikarki, dyrektor artystycznej Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi i Klausa Edera, niemieckiego krytyka filmowego z publicznością.
Galą w Teatrze Wielkim w Łodzi zaczęła się druga łódzka edycja Festiwalu Transatlantyk. Czy jego twórca i dyrektor Jan A.P. Kaczmarek wyciągnął wnioski z zeszłorocznej inauguracji? Czy Maria Sadowska, jak padło ze sceny, "nie dała ciała", przygotowując feministyczne Wielkie Czytanie Kobiet? 
Mapa i muszla. Pierwsza poprzecierana od ciągłego składania, mało czytelna od dopisków; druga popękana, z odciśniętymi śladami dawnego życia. Obie te nośne figury miasta pochodzą z wydanego nie tak dawno poematu o Łodzi „Nautilus” Macieja Roberta. Skupmy się na pierwszej.
Środek miasta, Stare Polesie, z podwórka między uliczkami, wśród kamienic słychać śpiew. Wprawne ucho od razu usłyszy melodie pradawnych pieśni, może nawet rozróżni język śpiewania: polski, białoruski, ukraiński... A niejeden przechodzień zatrzyma się trafiony nagłym przypływem melancholii i tęsknotą za światem, którego już nie ma.
Zespół Grochocki_Odorowicz ze Zgierza zdobył Grand Prix 20. Konkursu Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja". Kolejne miejsca przypadły kapelom Burónka i Niewte. Ponadto wyróżniono Kapelę z Innej Struny, Mitomanów oraz Skład Niearchaiczny.