Monopolis z łódzkim "Love" | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 8 =

Monopolis z łódzkim "Love"

Fot. Jacek Łukasiewicz / facebook.com/pg/MonopolisVirako

Wysoka na prawie trzy metry rzeźba złożona z liter "Łódź" autorstwa Rafała Grzelewskego stanęła w gastropasażu Monopolis. Wykonana z aluminium polakierowanego na kolory kojarząca się z nową identyfikacją wizualną miasta, jest wariacją na temat pracy "Love" Roberta Indiany.
Rzeźba Roberta Indiany, amerykańskiego artysty kojarzonego z nurtem pop-artu, stała się nie tylko najbardziej znaną jego pracą, ale też doczekała się licznych replik i nawiązań. "Love" powstała w 1964 jako bożonarodzeniowa pocztówka dla Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku. Pierwszą, wykonaną ze stali rzeźbę, pokazano po raz pierwszy w 1970 roku, a po pięciu latach weszła ona do ekspozycji stałej w Indianapolis Museum of Art. Eksponowana na Manhattanie przy 6 Alei, stała się jedną z atrakcji turystycznych, a jej zdjęcia obiegły świat. Doczekała się licznych wariacji i reprodukcji, także wersji obcojęzycznych. W mediolańskiej Galerii Vittorio Emanuele II znalazła się rzeźba „Amor”, zaś w Ogrodzie Sztuki w jerozolimskim Muzeum Izraela eksponowane jest dzieło „Ahava”.

Krzysztof Witkowski, prezes łódzkiej firmy Virako, która odpowiadała za powstanie centrum biurowo-kulturalnego Monopolis, ma nadzieję, że "Łódź" stanie się jego symbolem i podkreślać będzie artystyczny charakter przestrzeni (obok znajduje się galeria sztuki i teatralna Scena Monopolis). Rafał Grzelewski widzi w osadzeniu w Monopolis "Łodzi" finał, przysłowiową kropkę nad i pierwszego etapu realizacji Monopolis.

red.

Kategoria

Inne