Wiedźmin symbolem Centrum Komiksu w Łodzi | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 2 =

Wiedźmin symbolem Centrum Komiksu w Łodzi

Wiedźmin rysowany przez Przemysława Truścińskiego. Fot. materiały prasowe

Wiedźmin, czyli Geralt z Rivii, został bohaterem marki Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej, które powstaje w EC1 Łódź - Miasto Kultury. – Wybór tej postaci jako symbolu powstającej instytucji był oczywisty – mówi Adam Radoń, kierownik CKiNI, Projekt postaci narysował jeden z czołowych polskich twórców graficznych Przemysław Truściński „Trust”.
Geralt z Rivii, literacki bohater, który z książek Andrzeja Sapkowskiego przewędrował następnie niezliczone szlaki wytyczone najpierw przez twórców gier komputerowych, a następnie scenarzystów telewizyjnych seriali, stał się częścią światowej (pop)kultury, jedną z jej ikon. Wiedźmin zostaje teraz bohaterem marki Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej, które powstaje w EC1 Łódź - Mieście Kultury.

Dlaczego wiedźmin?

– Wybór tej postaci jako symbolu powstającej instytucji był oczywisty – mówi Adam Radoń, kierownik CKiNI, wskazując na związki z Łodzią Andrzeja Sapkowskiego.– Również ważni twórcy z firmy CD PROJEKT RED, które stworzyło cykl fantastycznych gier z fabułą osadzoną w stworzonym przez niego uniwersum również mają  łódzkie korzenie i chętnie się do nich przyznają. Najważniejsza jest jednak siła porywającej historii tego unikalnego bohatera. To na niej opiera się sukces książek, gier czy seriali. A ponieważ nasze Centrum w  EC1 również łączy tradycyjne i nowoczesne media w swojej narracji o tworzeniu opowieści to kwestii bohatera  marki nie mogliśmy zatem wybrać lepiej.

Projekt bohatera marki Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej stworzył artysta wyjątkowy, łodzianin Przemysław Truściński „Trust” – jeden z najważniejszych polskich twórców graficznych, pomysłodawca i współorganizator pierwszych konwentów i festiwali komiksowych w Polsce. Grafik, ilustrator, rysownik, twórca projektu postaci Geralta, a także autor słynnego medalionu wilka do kultowej gry „Wiedźmin” wydanej przez CD PROJEKT RED.

Stworzony przez „Trust” na potrzeby EC1 Wiedźmin jest przyjazny, kreskówkowy i czerpiący z dziedzictwa  animacji, a do tego w przekonujący sposób uosabia kwintesencję naszej działalności – połączenie gier i komiksów ukazując zawartą w tych opowieściach magię.

Wyposażanie Centrum Komiksu

Budynek Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 wchodzi obecnie w fazę wyposażenia. Centrum dzielić się będzie na część poświęconą grom wideo oraz część poświęconą komiksowi. Będą one przybliżać zarówno najważniejsze dzieła i twórców, jak i procesy ich powstawania i podstawowe wiadomości na temat specyfiki obu mediów. Przygotowywana jest zawartość merytoryczna na wystawę komiksową, która pozwoli poznać język komiksu, techniki tworzenia, scenariusz komiksowy, gatunki komiksowe, historię polskiego komiksu oraz zależności pomiędzy komiksem i innymi mediami.

Część poświęcona grom opowie o historii ich rozwoju, nowych technologiach i sposobach powstawania. Partnerem strategicznym Centrum jest CD PROJEKT RED. Dzięki temu obecność Geralta nie będzie wyłącznie symboliczna. We współpracy z tym znanym na świecie studiem powstaje gra rozgrywająca się w świecie wiedźmina. Warto podkreślić, że będzie można w nią zagrać tylko w Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1, gdzie prezentowane będą również eksponaty przekazane przez jej twórców.

mat. pras. / red.

Kategoria

Inne