Nagrodę główną ANIMARKT Stop Motion Forum (5-8 listopada) zdobyła bułgarska reżyserka Lina Kalcheva za projekt krótkometrażowego filmu „Dawn Chorus”. Otrzymała 60 000 zł w postaci rzeczowego wkładu koprodukcyjnego ufundowanego przez Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu.
ANIMARKT Stop Motion Forum to oczywiście nie tylko konkurs, w którym oceniane są projekty filmów realizowanych technice animacji poklatkowej. Impreza jest jedynym branżowym wydarzeniem na świecie, które integruje środowisko filmu poklatkowego. To właśnie na forum nawiązują się biznesowe relacje, międzynarodowe kooperacje, a młodzi twórcy mają niecodzienną okazję zaprezentowania własnych projektów przed swoimi mistrzami. W tym roku Animarkt zgromadził niemal 300 uczestników z całego świata, w tym Hiszpanii, Bułgarii, Kolumbii czy Libanu. Odbyły się dyskusje na temat pozycji kobiet w branży animacji czy zrównoważonej produkcji filmowej. Dostrzeżono wyjątkowo wysoki poziom projektów walczących o nagrody, które zbliżają twórców do realizacji wzruszających, zabawnych, często zaangażowanych społecznie animacji.– Nagrody przybliżają twórców do realizacji ich filmów. Wybór tegorocznych zwycięzców nie należał do najłatwiejszych, nie tylko dlatego, że poziom projektów walczących o nagrody był wyjątkowo wysoki, ale także ze względu na poszerzenie kategorii o seriale i filmy pełnometrażowe – wyjaśnia Paulina Zacharek, organizatorka ANIMARKT Stop Motion Forum.
Lina Kalcheva obecnie mieszka w Wielkiej Brytanii. Niedawno ukończyła tu National Film and Television School. Jej film dyplomowy „Other Half” miał premierę na festiwalu w Cannes w sekcji Cinéfondation. Tworząc swoje filmy, artystka łączy rysunek, malarstwo, plastelinę i „znalezione” materiały. Interesuje ją eksperyment i mieszanie technik, co dobrze ilustruje dziwne i ekscytujące historie jej bohaterów. Inspiruje ją mitologia, natura, duchowość, międzyludzkie relacje i tożsamość.
Pozostałe nagrodzone projekty krótkometrażowe:
• akredytację branżową na targi MIFA 2023 otrzymali Alejandra Jaramillo za „Embroidered Body” oraz Claudia Munksgaard-Palmqvist za „A visualization of a cut”
• rezydencję w argentyńskiej Cordobie ufundowaną przez APA Lab wygrał Juan Camilo Fonnegra za „Monstruo Come Palmeras”
• konsultacje branżowe od Animond zostały przyznane Alejandrze Jaramillo za „Embroidered Body”
• doradztwo w zakresie międzynarodowej dystrybucji ufundowane przez Radiator IP Sales Distribution otrzymała Izabela Plucińska za „Joko”
• udział w kwalifikacjach do pitchingu w kategorii pozakonkursowej podczas CEE Animation Forum otrzymała Carina Zidan za „Houston?”
Nagrodzone projekty pełnometrażowe i seriale:
• kwalifikację do Kids Kino Indsutry 2023 dostali Gabriela Villalobos i Sebastian Bisbal za „Sissi & Ceasar”
• akredytację branżową do MIFA 2023 w Annecy wygrali Gabriela Villalobos i Sebastian Bisbal za „Sissi & Ceasar” oraz Petr Vodicka za „Babu in The Night City”
• publikację w katalogu Animond otrzymał Vincente Mallols za „The Inner Life”
Nagrodę publiczności, czyli oprogramowanie Dragonframe, otrzymały animacje „Dr Hau” w reżyserii Joanny Jasińskiej-Koronkiewicz oraz „Embroidered Body” Alejandry Jaramillo.
Kategoria
Film