Biała Kobra za Ukrainę | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 1 =

Biała Kobra za Ukrainę

Grand Prix 25. Festiwalu Mediów „Człowiek w Zagrożeniu” odbywającego się w Muzeum Kinematografii otrzymała Vita Maria Drygas za film „Piano” opowiadający o instrumencie, który stał się symbolem pokojowej rewolucji na Ukrainie.
Grand Prix 25. Festiwalu Mediów „Człowiek w Zagrożeniu” odbywającego się w Muzeum Kinematografii otrzymała Vita Maria Drygas za film „Piano” opowiadający o instrumencie, który stał się symbolem pokojowej rewolucji na Ukrainie.
 
Jurorzy zakończonego 28 listopada festiwalu (Maria Zmarz-Koczanowicz, Paweł Łoziński i Wojciech Kasperski) docenili „opowiedzenie w prosty sposób poprzez metaforę o dramacie rewolucji ukraińskiej”. Vita Drygas swoją historię opowiada za pośrednictwem czworga bohaterów – Antonettie, pierwszej wykonawczyni muzyki Chopina i ojczystego hymnu na Majdanie, Lyudmile Chichuk, koncertującej pianistce, żołnierzowi Volodimirowi i Bohdanowi, zamaskowanemu mężczyźnie, który dzięki niezwykłemu pianinu odkrywa w sobie miłość do muzyki. To jednocześnie opowieść o tym jak przemocy, brutalności i śmierci ludzie próbuja przeciwstawić sztukę i wszystkie wartości, które z sobą niesie: pozytywne emocje, poczucie wspólnoty, dobro i piękno.
 
Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich otrzymała Karolina Bielawska za film „Mów mi Marianna”, którego bohaterka urodziła się jako mężczyzna. Będąc mężem i ojcem, zdecydowała się rozpocząć nowe życie jako kobieta. Scenariusz tego filmu napisało samo życie, co w zaskakujący sposób podkreśliło złożoność i dramatyzm ludzkiego losu. Reżyserka potrafiła w przejmujący sposób opowiedzieć o swojej bohaterce, stosując różne formy narracji i obiektywizując przekaz. Dzięki temu widz ma poczucie, że zbliża się do prawdy o człowieku.
 
Monika Pawluczuk została uhonorowana nagrodą „Cierpliwe oko” im. Kazimierza Karabasza od Narodowego Centrum Kultury za film „Koniec świata”. To kilka historii splatających się w czasie nocy, na którą zapowiadano koniec świata. Słuchacze dzwonią do radia i opowiadają o sprawach tragicznych, bolesnych, a czasem drobnych, wręcz zabawnych; widać, jak wielka jest potrzeba rozmowy, bycia wysłuchanym.
 
Nagrodę im. Aleksandra Kamińskiego za przezwyciężanie zagrożeń otrzymał Mohammed Almughanni za dokument „Shujayya” pokazujący konflikt w Strefie Gazy oczyma okaleczonej wojną palestyńskiej rodziny.
 
Nagrodę Fundacji Monumentum Iudaicum Lodzense za najlepszy film o tematyce żydowskiej dostał Marek Tomasz Pawłowski za „Dotknięcie Anioła”, zaś nagrodę Uniwersytetu III wieku im. Heleny Kretz – Ewa Żmigrodzka za „Chcę żyć”.
 
W konkursie 25. Festiwalu Mediów rywalizowało 29 filmów dokumentalnych wybranych z 60 zgłoszonych. Na festiwalu pokazano 47 filmów, oprócz projekcji konkursowych również na pokazach specjalnych,  m.in. „Nadejdą lepsze czasy” Hanny Polak, „Królową ciszy” Agnieszki Zwiefki, „Mój tata Gene Gutowski” Adama Bardacha czy „Mediterraneę” Jonasa Carpignano.

Foto: Muzeum Kinematografii

Kategoria

Film