CHCĄ NAKRĘCIĆ FILM O OBOZIE | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 2 =

CHCĄ NAKRĘCIĆ FILM O OBOZIE

Historia istniejącego w czasie II wojny światowej  w Łodzi obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci jest mało znana nawet mieszkańcom naszego miasta. Tym cenniejszy wydaje się pomysł dwóch 12-latków z Bałut, którzy chcą nakręcić film o wstrząsającej historii, która rozegrała się blisko ich domów.
Pomysłodawcą i reżyserem filmu Uwolnić pamięć jest Bartek Rosiak, zdjęcia ma robić Szymon Karczmarski. I choć chłopcy nie mają jeszcze nawet kamery, intensywnie pracują nad przygotowaniami. Właśnie uzyskali patronat Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Jak mówi pracująca tam Justyna Tomaszewska, pracownicy Centrum postarają się pomóc chłopcom w zdobyciu kontaktów i dostępie do materiałów archiwalnych, poszukają też możliwości wypożyczenia kamery. Nie będą jednak ingerować w scenariusz.

Cała historia zaczęła się w 2012 roku, gdy Bartek uczestniczył jako uczeń Szkoły Podstawowej nr 81 w Łodzi im. Bohaterskich Dzieci Łodzi w łódzkiej premierze filmu Urszuli Sochackiej Nie wolno się brzydko bawić. Został nawet przez nauczycieli wytypowany do poprowadzenia wieczoru w ŁDK, podczas którego film o obozie był prezentowany. Po tym wydarzeniu, po rozmowach z byłymi więźniami obozu, którzy na premierę przybyli, chłopiec zaczął się interesować historią miejsca i postanowił nakręcić o obozie film. Wychowująca chłopca babcia napisała do TVP Łódź list z prośbą o zainteresowanie tematem. Relacje telewizyjne red. Aleksandry Rek pokazały chłopca i wzbudziły osób chcących mu pomóc. Prezydent Hanna Zdanowska skontaktowała go z Centrum Dialogu.
Bartkowi pomaga też (na jego prośbę) Jolanta Sowińska, organizatorka tegorocznych uroczystości pod pomnikiem pękniętego serca.

Jeżeli chłopcom uda się zdobyć potrzebny sprzęt, od razu rozpoczną kręcenie. Podobno wstępny scenariusz mają już przygotowany. Bartek planuje ukończyć film do końca stycznia przyszłego roku. Chce pokazać go swoim kolegom z innych szkół.

Polen-Jugendverwahrlager der Sicherheitspolizei in Litzmannstadt działał w Łodzi w latach 1942-45. Usytuowany był na terenie getta, między ulicami Zagajnikową, Górniczą, Bracką i Emilii Plater. W skrajnie trudnych warunkach przebywały tam dzieci w wieku 6-16 lat, a nawet młodsze (nawet kilkanaście tysięcy dzieci z terenów włączonych do Rzeszy). Wyzwolenia doczekało 900.